Almanya`dan `kriz yok` açıklaması

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, Almanya ekonomisinde bir kriz olmadığını, sadece ekonominin zayıf bir büyüme ile karşı karşıya olduğunu kaydetti.

14.11.2019 Cuma 18:17

Güncelleme : 15.11.2019 Cuma 10:59

Başkent Berlin'de düzenlenen bir etkinliğe katılan Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, Alman ekonomisinin bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 büyüme kaydederek resesyona girmekten kurtulmasının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Scholz, “ekonomide kriz yok sadece zayıf büyüme var” ifadesini  kullanarak, “Gelecek sene daha fazla büyüme göreceğiz.” yorumunu yaptı.

Ülkesinin olası bir krizle mücadele gücü olduğuna işaret eden Scholz, maliye politikasının halihazırda çok genişleyici olduğu ve ek harcamalar yaparak ekonomiyi desteklemeye ihtiyaç olmadığını dile getirdi.

Almanya ekonomisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 büyüme kaydederek resesyona girmekten kurtulmuştu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) verilerine göre, Almanya'da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 büyüme kaydetti.

Brexit belirsizliği, ABD-Çin ticaret ilişkileri, otomobil sektöründeki yavaşlama ve yumuşak küresel talep ihracata dayalı Alman ekonomisini etkilemeye devam ederken, 17 Ekim'de Alman hükümeti, bu yıl için daha önce yüzde 0,5 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisini korudu, gelecek yıla ait büyüme beklentisini ise yüzde 1,5’ten 1’e indirdi.

Ülkede ekonomi geçen yıl yüzde 1,4 büyürken, Alman hükümeti ve Avrupa Birliği Komisyonu, bu yıl büyümenin yüzde 0,5’te kalmasını bekliyor.

Almanya'da ekonomi, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,5 büyürken, ikinci çeyrekte yüzde 0,2 daraldı.
En Çok Okunan Haberler

Hazine yarın 2 ihale düzenleyecek

Merkez Bankası beklenti anketi açıklandı

OPEC toplantısında Suudiler şaşırttı

Almanya`nın ihracatı arttı

AA Finans Sanayi Üretimi Beklenti Anketi sonuçlandı

Türk Eximbank marka kredisi desteğini artırıyor

Asgari ücrette ikinci toplantı yarın yapılacak

Ekonomistlerin cari işlemler beklentisi belli oldu

Kasımda en fazla reel getiri BIST 100 endeksinde

Yeni Türk Lirası banknotların zaman aşımı yıl sonunda dolacak

Zorunlu karşılıklarda değişiklik yapıldı

Türkiye ve Katar`dan standardizasyonda iş birliği

Goldman Sachs petrol fiyat tahminlerini yükseltti

Japonya, GSYH büyüme oranını revize etti

Citigroup, S&P 500 için 2020 tahminini yükseltti

Borsa günü düşüşle tamamladı

ABD borsası düşüşle açıldı