Fed Başkanı Powell, Jackson Hole`de konuştu

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Fed’in küresel ticaret müzakerelerini etkileme yeteneğinin çok az olduğunu belirterek, küresel ticaretteki belirsizlikleri bankanın para politikasının çerçevesine oturtmanın kendileri için "yeni bir zorluk" olacağını söyledi.

23.08.2019 Cuma 18:03

Güncelleme : 26.08.2019 Cuma 15:25

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in Wyoming eyaletinin Jackson Hole kasabasında düzenlenen "Para Politikasında Zorluklar Sempozyumu"nda ABD ekonomisi ve para politikasına ilişkin bir konuşma yaptı.

Powell konuşmasında gelecek dönemde faiz indirimi konusunda nasıl bir  yol izleneceğine dair net bir sinyal vermezken, hazirandan beri kullandığı  “Genişlemeyi sürdürmeye uygun bir şekilde davranacağız.” ifadesini kullandı.

ABD’nin ticaret politikasını Fed’in belirlemediğini, bu politikanın belirleyicisinin hükümet ve kongre olduğunu hatırlatan Powell, “Önemli risklerle karşı karşıya olan ekonomiyi yürütmek için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Powell, “Para politikası, tüketici harcamalarını, yatırımları ve kamu güvenini desteklemek için çalışan güçlü bir araç olsa da uluslararası ticaret için yerleşik bir kural sağlayamaz.” değerlendirmesini yaptı.

Fed’in gelen verilere bakarak ticaret politikasının ekonomik görünümü  nasıl etkilediğini incelediğini dile getiren Powell, ABD ekonomisinin olumlu bir konumda olduğunu istihdamın “sağlam” ve yükselen ücretlerin “tüketimi”  desteklediğini ve büyümenin "ılımlı" kaldığını vurguladı.

Fed’in riskleri değerlendirerek uygun politikayı belirlediğinin altını  çizen Powell, yüzde 2'ye yakın enflasyon oranı hedefiyle ABD ekonomisinin büyümesini sürdürmesine uygun bir şekilde davranacaklarını sözlerine ekledi.
En Çok Okunan Haberler

Piyasa hacmi 265 milyar doların üzerinde

Petrol krizi endişeleri artarken dünya iklimi konuşacak

2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi yarın açıklanacak

Piyasalar negatif seyrediyor

`Fed faiz indirmez` diyenlerin sayısı artıyor

Dev şirket çalışan sayısını azaltmaya çalışıyor

JP Morgan`dan petrol açıklaması

Yunanistan IMF`ye borcunu erken kapatacak

Tarım-ÜFE ağustosta azaldı

Goldman Sachs`tan petrol fiyatı uyarısı

Motorine 7 kuruş zam geldi

OPEC: Piyasa arzına yönelik bir endişe yok

Borsa güne yatay başladı

Avrupa borsaları düşüşle açıldı

Asya borsalarında karışık bir seyir izlendi

Gram altın 275 lira seviyelerinde

Petrolün varili 68,90 dolar