`Libra gibi stablecoinler doların konumunu tehdit edebilir`

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, stablecoinlerin gelecek dönemde doların konumunu tehdit edebileceğini söyledi.

18.09.2019 Cuma 13:28

Güncelleme : 19.09.2019 Cuma 10:26

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, Salı günü Lüksemburg'daki bir konferansta yaptığı açıklamalarda küreselleşme ve online ödeme sistemlerindeki hızlı gelişim dalgasının sınır ötesi işlemlerin daha hızlı olması kapsamında tüketici beklentilerini arttırdığını belirtti ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney'in uluslararası bir merkez bankası kripto para birimi oluşturulması yönündeki çağrısını destekledi.

Coeure, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bazı özel durumlarda gelişmelerine izin verilirse, diğer yasal ve egemen para birimlerinden çok özel dijital para birimleri doların egemenliğini kolayca tehdit edebilir. Bu noktadan sonra atılacak en doğal adım küresel merkez bankalarının bir araya gelerek yaygın teknik kurallar ışığında merkez bankaları tarafından oluşturulacak dijital paraların kullanılabilirliğini incelemektir."

Uluslararası para kavramının piyasalardaki durgunluktan beslendiğini belirten Coeure yirmi yıl önce euronun oluşturulmasından bu yana sınır ötesi e-ticaretin Euro Bölgesi'nde henüz tam olarak yaygınlaşmadığını vurguladı. Facebook gibi istikrar ve hızlı işlem hizmeti sunan ağların oyun değiştirici özelliklere sahip olduğuna dikkat çeken Coeure, asıl önemli olanın söz konusu kripto paraların geleneksel para birimlerinin oluşturduğu istikrarı sağlayıp sağlamayacakları olduğunu ve küresel yetkililerin bunu incelediğini söyledi.

Facebook'un kripto para birimine yönelik ise Coeure, "Libra şüphesiz merkez bankalarının mevcut ödeme sistemlerini güçlendirmeleri için bir uyanma ikazı oldu" dedi.
En Çok Okunan Haberler

`Alman ekonomisinde resesyon olasılığı düşük`

`Brexit ertelenirse BoE faiz indirmeyebilir`

Euro Bölgesi`nde sanayi üretimi arttı

Piyasa hacmi 225 milyar doların üzerinde

DTÖ`den ABD`ye Airbus için ek tarife onayı

Kredi borcu olan şirketlere yapılandırma!

`ECB anlaşmasız Brexit öngörmüyor`

KİT`lerde en yüksek ödenek TCDD`ye

Üniversitelere 36 milyar lira ödenek

Sanayi üretimi verileri açıklandı

Nobel Ekonomi Ödülü`nün kazananları belli oldu

Yabancı turistlerin kartlı ödemeleri yaz döneminde katlandı

`ECB`nin cari para politikası yanlış`

5 kuruluş daha Libra`dan desteğini çekti

Tarım ÜFE eylülde arttı

Borsa günü düşüşle tamamladı

ABD borsası düşüşle açıldı