Piyasalar Fed ve ECB yetkililerinden gelecek açıklamalara odaklandı

Küresel piyasalar, dün açıklanan verilerin ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri artırması sonrası bugün Avrupa Merkez bankası Başkanı Mario Draghi ve ABD Merkez Bankası üyelerinin konuşmalarına odaklandı.

22.02.2019 Cuma 09:26

Güncelleme : 22.02.2019 Cuma 11:48

ABD ve Avrupa'da dün açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri  Endeksi (PMI) verilerinin genel olarak şubatta gerileyerek beklentilerin altında  kalması ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri artırdı. Analistler, verilerin  neden olduğu tedirginliğe karşın Fed'e ilişkin "Bu yılın sonuna kadar faiz  artırımı olmayacağı" beklentilerinin piyasalardaki satışları sınırladığını  kaydetti.

Dün Fed'in St. Louis Şubesi Başkanı James Bullard'ın Fed'in faizlerde  normalleşme adımlarının sonuna gelmiş olabileceğini söylemesi sonrası bugün de  Fed üyelerinin konuşmalarının takip edileceğini dile getiren analistler, ticaret  müzakerelerine ilişkin gelişmelerin de gündemi meşgul ettiğini ifade etti.

ABD'de devam eden ticaret müzakerelerinde Başkan Donald Trump'ın da  Çinli yetkililerle görüşebileceği haberleri konuya ilişkin iyimserliği artırdı.

Bu gelişmelerle ABD'de Dow Jones endeksi yüzde 0,40, S&P 500 endeksi  yüzde 0,35 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,39 değer kaybetti. Dolar endeksi ise  96,2-96,7 dar bandındaki seyrini sürdürdü.

Avrupa tarafında, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin yeni Uzun  Vadeli Refinansman İşlemleri (TLTRO) ile ilgili sözle yönlendirmeleri devam  ederken, bugün ECB Başkanı Mario Draghi'nin konuşmasının bu anlamda önemli olduğu  belirtiliyor. Brexit ile ilgili gelişmeler de gündemi meşgul ederken, Avrupa  Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, dünkü açıklamasında Brexit'te  anlaşmalı ayrılık ihtimalinin düşük olduğunu belirterek, "İngiltere'nin AB'den  anlaşmasız biçimde ayrılmasının ekonomik ve sosyal sonuçları korkunç olur." dedi.

Dün Almaya'da açıklanan imalat sanayi PMI verisinin 47,6'ya kadar  gerilemesine karşın DAX endeksi yüzde 0,19 değer kazanırken, İngiltere'de FTSE  100 endeksi yüzde 0,85 düşüş kaydetti. Fransa'da CAC 40 endeksi ise yatay  seyretti.

Bugün Japonya'da açıklanan enflasyon verisinin yüzde 0,8'e  yükselmesine karşın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2 değer kaybederken, Çin'de  Şanghay bileşik endeksi ticaret müzakerelerine ilişkin iyimserlikle yüzde 0,7  yükseldi.

Yurt içinde, dün 102.893,49 puana kadar yükselen BIST 100 endeksi,  günü önceki kapanışa göre yüzde 0,51 değer kazancıyla 102.494,03 puandan  tamamladı. Analistler, endeksin 102.500 üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda  alımların güçlenebileceğini belirterek, 101.200'ün destek konumunda olduğunu  söyledi. Bugün yurt içinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı,  yurt dışında ise Euro Bölgesi'nde enflasyon, Almanya'da büyüme ve Ifo  endekslerinin takip edileceğini bildiren analistler, açıklanan şirket  bilançolarının da hisse ve sektör bazlı hareketlere neden olabileceğini kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Almanya, 4. çeyrek Gayrisafi Yurt içi Hasıla

10.00 Türkiye, şubat ayı reel sektör güven endeksi ve kapasite  kullanım oranı

12.00 Almanya, şubat ayı Ifo endeksleri

13.00 Euro Bölgesi, ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi

En Çok Okunan Haberler

Bakan Albayrak`tan dolar açıklaması

Bakan Selçuk teşvik paketinin detaylarını açıkladı

AB`den anlaşmasız Brexit hazırlığı

Katarlı şirket en büyük İslami enerji bankasını kurdu

Kritik faiz kararı öncesinde önemli açıklama: Belki de daha erken...

Euro Bölgesi`nde inşaat üretimi ocakta azaldı

Bakan Varank: Amasya’nın 20 yıllık hayali, çılgın proje hayata geçti

Türk firmaları, Çin Uluslararası İthalat Fuarı`na çıkarma yapmaya hazırlanıyor

Bakan Kurum açıkladı! 21 Mart`ta açılıyor...

Hazineden 3 kuruluşa tahvil artırımı yetkisi

Fed bilanço daraltmayı ekim ayında sonlandırabilir

Cezayir `Boeing 737 Max`lere hava sahasını kapattı

İngiltere`de işsizlik geriledi

Borsa aracı kurumları fatura tahsilatı yapabilecek

Kapıköy Gümrük Kapısı açıldı

Almanya`nın 2019 büyüme tahmini düşürüldü

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın ikinci VDMK ihracı tamamlandı