Rusya-Çin ilişkileri güçleniyor

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Rusya ve Çin’de gelişen sanayinin ve iki ülke arasındaki iş birliğinin Batılı ülkeleri rahatsız ettiğini belirterek, “Batının baskısı ve yaptırımları bizi tekrar iş birliğimizi derinleştirmeye itiyor.” dedi.

21.09.2018 Cuma 10:00

Güncelleme : 24.09.2018 Cuma 09:49

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Çin'in Kunming şehrinde Rusya ve Çin arasında sanayi alanında yapılan alt komite görüşmelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Rusya ve Çin’in zorlu jeopolitik ve ekonomik koşullar içerisinde olduğuna işaret eden Manturov, “Her şeyden önce, bu, metalürji ve özellikle alüminyumda büyük miktarlarda rekabetçi ürünler üretmemizden kaynaklanıyor.” diye konuştu.

Rusya ve Çin sanayilerinin gelişmesi nedeniyle Batılı ülkelerin rahatsızlık duyduğunu savunan Manturov, “Sanayilerimiz güçlendiği oranda ABD başta olmak üzere Batılı meslektaşlarımızda hoşnutsuzluk yaratıyor.” dedi.

Söz konusu hoşnutsuzluğun bir motivasyon kaynağı olduğunu vurgulayan Manturov, “Özellikle metalürji, alüminyum, elektronik sanayi, tıbbi ürünler, otomotiv ve diğer sanayi dallarında iş birliğimizi arttırmak istiyoruz. ABD ve Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar, baskı ve belirli alanlardaki yasaklar, bizi tekrar iş birliğimizi derinleştirmeye ve çözümler bulmaya itiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Başkan Donald Trump'ın dün imzaladığı başkanlık kararnamesi uyarınca Rusya'ya yeni yaptırımlar getirmişti.

Beyaz Saray’dan hafta başında yapılan açıklamada ise Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne daha 24 Eylül'den itibaren yüzde 10 gümrük vergisi uygulanacağı bildirilmişti.


En Çok Okunan Haberler

Konut Fiyat Endeksi arttı

AB`den Broadcom firmasına ihtiyati tedbir

Türkiye, AB ile ticaret fazlası verdi

Paladyum fiyatı rekor kırdı!

Euro Bölgesi`nde enflasyon geriledi

`Sürdürülebilir finans altyapısı oluşturmayı amaçlıyoruz`

BTC`den 3,3 milyar varil petrol aktı

e-Ticaretteki kayıt dışılığa yakın takip

AB`de otomobil satışları arttı

SPK`dan açığa satış açıklaması

Girişim özelliklerine göre dış ticaret istatistikleri açıklandı

`Ticaret savaşı küresel büyümeyi 10 yılın en düşüğüne indirecek`

Borsa İstanbul, banka hisselerinde |||açığa satışı||| yasakladı

Üye iş yeri komisyonu yüzde 1.6`yı geçemeyecek

`Fed`in politikası iyi bir yerde`

KİT`lerin Genel Yatırım ve Finansman Programı

Borsa günün ilk yarısında geriledi