`BIST GLP pazarı açmak istiyoruz `

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, geç likidite penceresi nedeniyle Borsa`nın komisyon gelirlerinde düşüş olduğunu söyleyerek menkul kıymet işlemlerinin Borsa`da gerçekleşeceği BIST GLP pazarı açmak istediklerini aktardı

`BIST GLP pazarı açmak istiyoruz `
14.11.2017 Salı 16:50

Güncelleme : 14.11.2017 Salı 18:33

İstanbul'da gerçekleşen Sermaye Piyasaları Kongresi'ne katılan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Merkez Bankası tarafından ocak ayında kullanılmaya başlanan geç likidite penceresi nedeniyle Borsa'nın komisyon gelirlerinde bir düşüş olduğuna dikkat çekti.

BloombergHT'den Ceren Dilekçi'nin sorularını yanıtlayan Karadağ, Türkiye'de 1990 yılından bu yana dokuz kez kullanılan geç likidite penceresi uygulamasıyla ilgili şunları söyledi:

"Para politikası uygulamalarında borsa pazarları, herhangi bir oran alamıyor maalesef. Önceleri bizim para politikası işlemlerinde menkul kıymet kullanıldığı için çok ciddi anlamda gelirimiz varken son bir yıldır bu, sıfır düzeyinde. Az da olsa yok. Biz, mümkün olduğu kadar, para politikası otoritesine yardımcı da olarak onların kararları doğrultusunda eğer para politikasında bir menkul kıymet işlemi varsa bunun borsadan yapılmasını istiyoruz. Haftalık mı ya da geç likiditeden mi fonlanacak, buna karışmıyoruz ama o fonlamada menkul kıymet işlemi var ise daha önce olduğu gibi borsamızdaki tüm operasyonu onların istekleri doğrultusunda revize edelim arzusundayız."

"Biz BIST GLP pazarı açalım, hangi şartlarda istiyorsanız o şekilde açalım" diyen Karadağ menkul kıymet işlemlerini Borsa İstanbul'da daha regüle ve sağlıklı şekilde gerçekleştirmek istediklerini aktardı.

Merkez Bankası yönetimiyle yakın diyalog içerisinde olduklarını belirten Karadağ, "Sene sonundan başlamak üzere bu konuda bir düzelmenin olacağını umuyoruz" dedi.

BusinessHT
En Çok Okunan Haberler