Dünya Bankası`nın başına Ivanka Trump mı geçecek?

Dünya Bankası`nın 2012`den bu yana başkanı olan Jim Yong Kim`in geçtiğimiz gün sürpriz bir şekilde gelecek ay görevinden ayrılacağını açıklaması ardından bu pozisyon için isimleri geçen kişiler içerisinde ABD Başkanı Donal Trump`ın kızı Ivanka Trump da bulunuyor.

Dünya Bankası`nın başına Ivanka Trump mı geçecek?
12.01.2019 Cumartesi 15:55

Güncelleme : 14.01.2019 Pazartesi 12:58

ABD Başkanı Donal Trump'ın kızı Ivanka Trump'ın Dünya Bankası'nın görevden ayrılcak şu anki başkanı Jim Yong Kim'in yerine geçecek muhtemel adaylar arasında olduğu belirtildi.
 
Financial Times'a konuşan ABD Hazine Bakanlığı'ndan bir sözcü kendilerine "iyi adaylar için ciddi sayıda öneri" geldiğini ve şu an için adaylarla ilgili değerlendirme yapıldığını söyledi. 
 
Gazetenin aynı haberine göre Ivanka Trump dışında bu pozisyon için değerlendirilen diğer adaylar arasında ABD Hazinesi Uluslararası İlişkiler Müsteşarı David Malpass, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı Direktörü Mark Green ve ABD'nin BM eski büyükelçisi Nikki Haley yer alıyor.
 
Tüm bu isimler içerisinde sadece Ivanka Trump'ın uluslararası ticaret ekonomisiyle ilgili bir öz geçmişi bulunmuyor. 
 
Washington merkezli Dünya Bankası 2. Dünya Savaşı sonrasında gelişen ekonomilere yönelik ekonomik kalkınma projelerini finanse etmek amacıyla kuruldu. O günden bu yana geleneksel olarak başlanlığını ABD vatandaşları yürütüyor. Dünya Bankası'nın yeni başkanının seçiminde ABD Başkanı Donald Trump'ın söz sahibi olması bekleniyor. ABD, Dünya Bankası'nda en fazla oy hakkına sahip ülke konumunda iken onu Japonya ve Çin takip ediyor. 
 
Dünya Bankası'nın 2012'den bu yana başkanı olan Jim Yong Kim, geçtiğimiz gün sürpriz bir açıklama yaparak gelecek ay görevinden ayrılacağını duyurmuştu. Kim'in istifası 1 Şubat'tan itibaren geçerli olacak. 
 
Güney Kore doğumlu Amerikan vatandaşı Kim eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından aday gösterilmiş ve bankanın başkanlığına getirilmişti. 
 

En Çok Okunan Haberler