İran ile İngiliz konsorsiyumu anlaştı!

İran, ülkenin güneybatısındaki bir petrol sahasını geliştirmek için bir İngiliz konsorsiyumuyla ön anlaşma imzaladı. Anlaşma, ABD`nin İranla nükleer anlaşmadan ayrılmasından sonra Avrupa`nın nükleer anlaşmayı korumak için attığı ilk adım olarak nitelendi.

İran ile İngiliz konsorsiyumu anlaştı!
17.05.2018 Perşembe 13:14

Güncelleme : 18.05.2018 Cuma 09:53

İran devlet televizyonu, Tahran'ın ülkenin güneybatısındaki Kerenj  petrol ve gaz sahasını geliştirmek için Londra merkezli Pergas Konsorsiyumu ile  bir ön anlaşma imzaladığını duyurdu.
 
Anlaşmanın, İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, İngiltere'nin  Tahran Büyükelçisi Robert Macaire ve Pergas Genel Müdürü Colin Rowley'in de  katıldığı törenle imzalandığı belirtildi.
 
Yaklaşık 1,2 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç duyan projenin nihai  şeklini alarak hayata geçirilmesi halinde Kerenj petrol sahasından günlük 200 bin  varil ham petrol çıkarılacağı ifade edildi.
 
İran resmi ajansı IRNA anlaşmayı, "ABD'nin İranla nükleer anlaşmadan  ayrılmasından sonra Avrupa'nın Washington yönetimi olmadan nükleer anlaşmayı  korumak için attığı ilk adım" şeklinde servis etti.

En Çok Okunan Haberler