Rus rublesi dolar karşısında iki yılın en düşük seviyesinde

ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları nedeniyle Rus rublesi dolar karşısındaki düşüşünü bugün de sürdürerek 3 Ağustos 2016’dan beri en düşük seviye olan 67,09’a geriledi.

Rus rublesi dolar karşısında iki yılın en düşük seviyesinde
10.08.2018 Cuma 11:56

Güncelleme : 11.08.2018 Cumartesi 13:47

ABD’nin, İngiltere’de eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızının  zehirlenmesi nedeniyle Rusya’ya yönelik açıkladığı yeni yaptırımların ardından  Rus rublesi dolar karşısında bugün de düşüşünü devam ettiriyor.
 
Rus rublesi dolar karşısında günün ilk yarısında 3 Ağustos 2016’dan  beri en düşük seviye olan 67,09’a gerilerken, Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan  açıklamada, “Rus rublesinde yaşanan dalgalanmalar, ABD’nin yeni yaptırımlarıyla  ilgili. Elimizde söz konusu dalgalanmayı durduracak yeterli enstrümanlar  bulunmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.
 
Moskova Borsası Endeksi (MICEX) de yüzde 1,2 değer kaybederek 2.282  puana gerilerken, RTS endeksi yüzde 2,3 düşüşle 1.072 puana indi.
 
Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov dün yaptığı açıklamada, ABD’nin  Rusya’ya yönelik yaptırımlarını gayrimeşru gördüklerini belirterek, "ABD’nin  Rusya’ya yönelik yaptırımları kesinlikle kabul edilemez. Salisbury olayında  yaşananlarla ilgili Rusya’nın katılımına yönelik suçlamaları reddediyoruz."  demişti.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından bu hafta yapılan açıklamada,  Skripal ve kızının İngiltere’de zehirlenmesi nedeniyle Moskova’ya uygulanacak  yeni yaptırımların 22 Ağustos'ta yürürlüğe gireceği bildirilmişti.
 
Söz konusu yaptırımlar kapsamında ilk etapta Rusya’nın ihracatının ve  finansman erişiminin kısıtlandığı ifade edilirken, Rusya’nın gelecekte kimyasal  silah kullanmayacağına dair garanti vermemesi halinde Rus havayolu şirketi  Aeroflot'un ABD'ye uçuşlarının engellenmesi dahil, çok sayıda ek yaptırımın  devreye gireceği belirtilmişti.
 
    
 

En Çok Okunan Haberler