Almanya`da sanayi üretimi beklentinin üstünde arttı

Almanya`da sanayi üretimi inşaat ve imalat sektörünün üretiminde yükselişin etkisiyle martta bir önceki aya göre beklenmedik bir şekilde yüzde 0,5 artış kaydetti.

Almanya`da sanayi üretimi beklentinin üstünde arttı
08.05.2019 Çarşamba 10:10

Güncelleme : 09.05.2019 Perşembe 09:08

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı geçici  verilere göre mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi şubat ayına kıyasla yüzde 0,5 yükseldi.

Sanayi üretimi, Mart 2018’e göre yüzde 0,9 azalış kaydetti. Yüzde 0,7  artış olarak açıklanan şubat ayı verisi, yüzde 0,4 artış olarak revize edildi.   Piyasalar tarafından, ülkede sanayi üretiminin martta aylık yüzde 0,5 düşmesi  bekleniyordu. Böylece, ülkede sanayi üretiminin martta art arda ikinci kez  artması, Avrupa'nın lokomotif ekonomisine yönelik güvenin artmasını sağladı.

Veriler, ülkede martta önceki aya kıyasla enerji ve inşaat hariç  sanayi üretiminin 0,4 arttığını da ortaya koydu.

Söz konusu dönemde sanayi üretimi içerisinde sermaye malı üretimi  yüzde 0,4, tüketim malları üretimi yüzde 1,1 artış gösterdi. Sanayi dışında,  enerji üretimi seviyesinde bir önceki aya göre yüzde 0,3, inşaatta yüzde 1,1 artış kaydedildi.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, otomotiv  sektörünün, ilk çeyrekte üretimini yüzde 0,4 artırmasına rağmen, Almanya içinden  ve yurt dışından gelen siparişlerin ilk çeyrekte belirgin bir şekilde gerilediği  kaydedildi.

Bakanlık, siparişlerin gerilemesinden dolayı ülkede sanayi üretiminin  gelecek aylarda yavaş seyretmesinin beklendiğini de bildirdi.

En Çok Okunan Haberler