Bakan Özlü, sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Türkiye ekonomisi, üretime odaklanmış hızlı şekilde yoluna devam etmektedir. Yolunda hızlı ilerlerken Türkiye üzerinde güven algısını yıkmaya dönük hamleler sonuç getirmeyecektir." ifadelerini kullandı.

Bakan Özlü, sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi
16.05.2018 Çarşamba 14:49

Güncelleme : 17.05.2018 Perşembe 10:04

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yazılı açıklamasında, mart ayına ilişkin sanayi üretim endeksi  verilerini değerlendirdi.
 
Bakan Özlü, martta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim  endeksinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,6, arındırılmamış endeksin ise  yüzde 6,8 arttığına dikkati çekti.
 
Türkiye ekonomisinin sanayi öncülüğünde yoluna hızlı bir şekilde devam  ettiğine işaret eden Özlü, bu yılın ilk çeyreğinde sanayi üretiminin bir önceki  yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 artış kaydettiğini vurguladı.
 
Özlü, ilk çeyrekte gerçekleşen yüksek sanayi büyümesinin yılın  tamamında da sanayi ve diğer sektörleri tetikleyeceğini belirterek, söz konusu  etkinin ekonomik büyümeyi de beklentilerin ötesinde taşıyacağını ifade etti.  Özlü, şunları kaydetti:
 
"Gerek ihracat tarafındaki gelişmeler gerekse de kapasite  kullanımlarının şu an geldiği durum sanayi büyümesinin önünde bir sıkıntı  olmadığını göstermektedir. İhracat pazarlarımızdaki toparlanma sanayinin daha da  güçlenmesinin önünü açacaktır. Sanayi öncülüğündeki bu büyüme, işgücü verilerine  de yansımaktadır. Son açıklanan rakamlara göre, ülkemizde son bir yılda 1 milyon  200 bin den fazla yeni istihdam sağlanmıştır. Sanayide yüksek teknolojiye geçiş  programımız kapsamında ülkemiz artık daha yüksek teknolojili ürünler üretmeye  başlamıştır. Şubat ayında olduğu gibi mart ayında da en yüksek üretim artışını  yüksek teknolojili ürünler gerçekleştirmiştir."
 
Açıklanması planlanan Türkiye'nin dijital dönüşümünü gösteren yol  haritasının ülkenin daha fazla katma değer üretmesine ışık tutacağını kaydeden  Özlü, "Türkiye'nin sıçrama yapma vakti gelmiştir. Sıçrama ise teknolojiyi  üretebilen ve ürettiği teknolojiyi sanayisiyle buluşturabilen bir ekonomi eliyle  oluşturulabilir. Türkiye ekonomisi, üretime odaklanmış hızlı şekilde yoluna devam  etmektedir. Yolunda hızlı ilerlerken Türkiye üzerinde güven algısını yıkmaya  dönük hamleler sonuç getirmeyecektir. Çok daha zor badirelerden Türkiye hep  güçlenerek çıkmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

En Çok Okunan Haberler