IEA: OPEC aşırı arzı neredeyse sildi

Uluslararası Enerji Ajansı, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü`nün petroldeki aşırı arzı neredeyse sildiğini, ancak kaya petrolüne ilişkin risklerin sürdüğünü belirtti.

IEA: OPEC aşırı arzı neredeyse sildi
13.02.2018 Salı 12:47

Güncelleme : 13.02.2018 Salı 17:21

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve müttefiklerinin petroldeki aşırı arzı silme amaçlarına neredeyse ulaştığını, ancak bu çabaların ABD ve diğer üreticilerdeki arz artışı sebebiyle sonuçsuz kalabileceğini bildirdi. 
 
Gelişmiş ülkelerdeki petrol stokları, OPEC ve Rusya'nın arz kısıtlamalarının devreye girmesiyle Aralık ayında altı yıldan daha fazla bir sürenin en büyük düşüşünü sergiledi. Bunun yanı sıra, arz fazlası, daha yüksek tüketim ile de temizleniyor.
 
IEA, 2018 yılı için küresel talep büyümesi tahminini günlük yaklaşık 100,000 varil kadar artırarak günlük 1.4 milyon varile revize etti. 
 
Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre, OPEC'in stratejisi, üç yılın en yüksek seviyesine ulaşan petrol fiyatlarının ABD'den gelen arzı artırmasıyla geri tepecek olabilir. 
 
Paris merkezli ajanstan gelen açıklamada, "Üretim kısıtlamaları anlaşmasının başarıya ulaşması, arzın çarpıcı biçimde düşmesiyle birlikte, an meselesi. Yine de, ABD başta olmak üzere OPEC üyesi olmayan ülkelerde hızla artan üretimin talepten daha fazla büyümesi muhtemel" ifadesi kullanıldı. 

En Çok Okunan Haberler