Küresel gıda fiyatları kasımda düştü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarının kasımda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5, bir önceki aya göre ise yüzde 1,3 düştüğünü açıkladı.

Küresel gıda fiyatları kasımda düştü
06.12.2018 Perşembe 14:29

Güncelleme : 07.12.2018 Cuma 09:40

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nden (FAO), yapılan yazılı açıklamaya göre, uluslararası pazarlarda tahıl,  bitkisel yağ, süt ürünleri, et ve şekerden oluşan beş ana gıda maddesinin  fiyatları ve ticareti takip edilerek ölçülen Gıda Fiyat Endeksi, kasımda 160,8  puana geriledi.

Endeks, kasımda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5, bir önceki  aya göre ise yüzde 1,3 düşerek mayıs 2016'dan bu yana en düşük seviyesine  geriledi.

Küresel gıda fiyatlarının gerilemesinde, pal yağı ve bitkisel  yağlardaki fiyat düşüşleri etkili oldu.

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi geçen ay ekime göre yüzde 5,7 düşüş  kaydetti ve son 12 senenin en düşük seviyesine geriledi.

Altı aydır düşen FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi kasımda bir önceki aya  göre yüzde 3,3 azaldı. Büyük çaplı stoklardaki ve ihracat arzındaki artış,  tereyağı, peynir ve tam yağlı süt tozu için daha düşük fiyat kotasyonlarına yol  açtı.

Tahıl Fiyatları Endeksi'nin aylık yüzde 1,1 azalışında buğday  ihracatında belirgin artış, mısırdaki yoğun ihracat rekabeti ve yeni mahsül  pirinç alımları rol oynadı.

Et fiyatları ise az miktarda gerilerken, sadece sığır eti fiyatları  artış gösterdi.

Brezilya'da şeker üretiminde beklenen belirgin azalış şeker fiyat  endeksinin kasımda yüzde 4,4 artmasında etkili oldu.

En Çok Okunan Haberler