ABD`de MBA endeksleri karışık seyretti

07.12.2016 Çarşamba 15:03

ABD'de İpotek Bankaları Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, 2 Aralık haftasında mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 0,7 düşüşle 414,1 puan oldu. Geçen hafta endeks 417,2 seviyesindeydi.

ABD Mortgage piyasası endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvuralar içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit/değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.

ABD Mortgage Bankalar Birliği (Mortgage Bankers Association of America-MBA) tarafından yapılan açıklamaya göre, aynı dönemde satınalma endeksi yüzde 0,4 artışla 234,5 puan, refinans endeksi yüzde 0,7 düşüşle 1.459,3 puan oldu. Geçen hafta Satınalma endeksi 233,6 puan, refinans endeksi ise 1.469,9 puan seviyesinde bulunuyordu.

MBA satın alma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.  

MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuraları kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

Yazarın Önceki Yazıları