AB mali kuralları askıya almaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle üye ülkelerin kamu harcamalarını sınırlandıran mali kuralların 2023 yılına kadar askıda kalmasını ve uygulanmamasını tavsiye etti.

03.03.2021 Cuma 15:50

Güncelleme : 04.03.2021 Cuma 11:15

 

AB Komisyonu, üye ülkelere salgın döneminde uygulanabilecek mali politika tavsiyeleri içeren çalışmasını yayımladı. Çalışmada, üye ülkelerin ekonomilerine sağladığı çeşitli mali desteklerin 2021 ve 2022'de de sürdürülmesi ve erken kesilmemesi gerektiğine işaret edildi.

Desteklemelerin, zamanında, geçici ve hedef odaklı olmasının önemine dikkati çekilen çalışmada, bunların sürdürülebilir olması ve ekonomik toparlanmaya odaklanması istendi.

Çalışmada, salgının neden olduğu kriz ortamında ekonomileri ve istihdamı korumak, sağlık gibi alanlarda ilave harcama yapmak için mali kurallarda esneklik gerektiği kaydedildi.

Mali önlemlerin sağlıkla ilgili riskler azaldıktan sonra kademeli biçimde kaldırılmasının önemine işaret edilen çalışmada, üye ülkelerin kamu harcamalarını sınırlandıran mali kuralların askıya alınması kararının 2023 yılına kadar uzatılması tavsiye edildi. Üye ülkelerin konuyla ilgili resmi kararı mayıs ayında alması bekleniyor.

AB mali kuralları

AB kurallarına göre, normal şartlarda üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH'lerinin yüzde 3'ünü, kamu borçlarının da GSYH'lerinin yüzde 60'ını geçmemesi gerekiyor.

Bu sınır aşıldığında uygulanacak tedbirlerin AB Komisyonu'na bildirilmesi ve etkin mücadelenin yapılması gerekiyor. Aksi takdirde söz konusu ülkeye yönelik "aşırı açık prosedürü" adlı disiplin süreci uygulanabiliyor. Disiplin süreci sonunda ülkeye ekonomik yaptırımlar söz konusu oluyor.

AB üyesi ülkeler, salgın nedeniyle geçen yıl söz konusu kuralları askıya alma kararı almış ve kamu harcamalarını sınırları aşacak seviyelere yükseltmişti.


"
En Çok Okunan Haberler

ECB faizi değiştirmedi

ABD`de işsizlik maaşı başvuruları düştü

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti açıklandı

Finansal Hizmetler Güven Endeksi yükseldi

Bankacılık sektörünün kredi hacmi azaldı

AB ülkelerinde kamu borcu yükseldi

ABD`de ikinci el konut satışları geriledi

Merkez Bankası rezervleri arttı

Norveç Merkez Bankası`ndan dijital para kararı

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

Tüketici güven endeksi belli oldu

AB`den Güney Sudan`a yardım

Almanya`nın ham çelik üretimi arttı

Petrol zengini Nijerya dış kredi alacak

Bazı ürünlerin gümrük vergisi sıfırlandı

Altının kilogramı yükseldi

New York borsası yatay seyirle açıldı