Altında varyant endişesi

Küresel çapta büyük tehdit yaratan yeni varyant omicron, para ve emtia piyasalarında fiyatlamaları etkiliyor. Dünya genelinde ekonomik görünüme ilişkin riskler artarken, güvenli liman altında ise dalgalı seyir etkisini gösteriyor. Peki bugün altın fiyatlarında son durum ne? İşte detaylar…

30.11.2021 Cuma 09:20

Güncelleme : 30.11.2021 Cuma 13:09

Güney Afrika’da ortaya çıkan ve dünya geneline hızla yayılan omicron varyantına ilişkin endişeler piyasalar tarafından önemle takip ediliyor.

Yeni varyanta ilişkin endişelerle küresel çapta tedarik zincirinde sıkıntıların ve arz kısıntılarının artabileceği belirtilirken bu durum ekonomiler için büyük tehdit oluşturuyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komisyonu’nda yapacağı konuşmanın bir gün önce yayımlanan metninde omicron varyantının istihdam ve ekonomik faaliyet için aşağı yönlü riskler oluşturduğunu belirtti.

Yeni varyant endişeleriyle piyasalarda Fed’in erken bir sıkılaşma politikasına gidebileceği fiyatlanırken, bu durum ons altın üzerinde baskı oluşturuyor.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

ONS ALTINDA VARYANT ENDİŞESİ

Haftanın ilk işlem gününe 1791 dolardan başlayan ons altın, piyasalarda risk iştahının artmasıyla birlikte 1779 dolara kadar geri çekildi ve 1782 dolardan kapandı.

Bugüne ise 1788 dolardan başlayan ons altın önceki kapanış seviyesine göre primli seyrederek 1793 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1784 dolar, en yüksek ise 1797 dolar seviyeleri görüldü.

GRAM ALTIN YÜKSELİYOR

Yurt içinde ise gram altın dolar kurundaki fiyat hareketlerinin etkisiyle primli seyrediyor. Haftanın ilk işlem gününe 712 liradan başlayan gram altın, 739 liraya kadar yükseldi ve 730 liradan kapandı.

Bugüne ise 730 liradan başlayan gram altın, şu dakikalarda 740 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 729 lira, en yüksek ise 744 lira seviyeleri görüldü.


"
En Çok Okunan Haberler

Londra`da bankacılara yaptığı ödemeleri azalttı

Tesla, Çin`deki fabrikasında 1 milyon araç üretti

Euro Bölgesi`nin resesyona girme olasılığı arttı

İkinci çeyrek işsizlik rakamları belli oldu

Ücretli çalışan sayısı yükseldi

Aramco petrol üretimini artırmaya hazır

Çin`de gayrimenkul yatırımları geriledi

Citi`den çinko tahmini

İngiltere`de konut fiyatları sert düştü

Fitch, Danimarka`nın kredi notunu teyit etti

Çin`de alüminyum üretimi rekor kırdı

Hisse senedi fonlarına 7.1 milyar dolar girdi

Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı

İngiltere pandemiden bu yana ilk kez küçüldü

Perakende satış hacmi arttı

Huobi`nin kurucusu çoğunluk hisselerini satıyor

Toplam ciro endeksi yükseldi