Altının onsu sert geriledi

Altının ons fiyatı, uluslararası piyasalarda güne yükselişle başlamasının ardından sert gerileyerek 1.861 dolar seviyelerine kadar düştü!

29.10.2020 Cuma 12:43

Güncelleme : 30.10.2020 Cuma 09:02

ABD'de görüşülen teşvik paketine ilişkin belirsizlikler ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artışa bağlı olarak gündeme gelen sıkı tedbirler varlık fiyatları üzerinde belirleyici olmaya devam ediyor.

Yatırımcıların dolar talebinin artması ve dolar endeksinin yaklaşık 10 günün en yüksek seviyesine çıkması ile dün altının ons fiyatı da sert düştü. Altının ons fiyatı, dün 1.869,50 dolarla son bir ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından günü de yüzde 1,6 kayıpla 1.876,47 dolardan tamamlamıştı.

Bugün ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ve ABD büyüme verisi öncesi 1.875-1.885 dolar dar bandında hareket eden altının ons fiyatı, saat 16.07 itibarıyla 1.861 dolardan işlem görüyor.

Yurt içinde ise bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili dolayısıyla işlem yapılmazken, gram altının fiyatı uluslararası piyasalarda 498 lira seviyelerinde bulunuyor. 

Analistler, ABD'de teşvik paketi ve yaklaşan başkanlık seçimlerinin yanı sıra artan Kovid-19 vaka sayılarının ekonomilere yansımasına ilişkin belirsizliklerin yatırımcı risk algısını artırdığını, bu durumun varlık fiyatlarında dalgalanmaları beraberinde getirdiğini söyledi.

Bugün yurt içi piyasaların tatil dolayısıyla işleme kapalı olduğunu, yurt dışında ise ECB faiz kararı ile ABD'de büyüme verisinin beklendiğini aktaran analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.880 doların üzerinde kalınması halinde 1.920 doların direnç, altına inilmesi durumunda ise 100 günlük hareketli ortalamasının da geçtiği 1.870 dolar seviyesinin destek olarak izleneceğini bildirdi.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN


"
En Çok Okunan Haberler

`Euro Bölgesi`nde toparlanma ivme yitiriyor`

Borsa İstanbul`un yüzde 10`u devredildi

Canlı yayında önemli altın açıklaması!

3. Çeyrek Büyüme Beklenti Anketi sonuçlandı

PPK toplantı özeti yayınlandı

Türk Eximbank`tan yeni kredi anlaşması

Merkez Bankası rezervleri yükseldi

Commerzbank: Euroda sert hareket beklenmiyor

Bankacılık sektörünün mevduatı azaldı

Bitcoin gerilemeye devam ediyor

`Varlık Barışı`nda sıfır vergi!

Yabancı yatırımcı için atılabilecek adımlar ele alındı

Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı

Fed: Ekonomi pandemi öncesi düzeyin gerisinde

Disney işten çıkarma rakamını yükseltti

Rüzgardan elektrik üretiminde yeni rekor

Merkez Bankası swap ihale limitini yükseltti