Dev bankadan flaş dolar tahmini!

Yatırımcılar dolar 2021`de ne kadar olacak araştırması yaparken ABD`li dev yatırım bankası Goldman Sachs dolar/TL beklentisini düşürdü! Banka, 3 aylık dolar/TL beklentisini 7,50’den 7’ye düşürdüğünü açıkladı.

25.01.2021 Cuma 13:13

Güncelleme : 26.01.2021 Cuma 09:03

ABD'li dev yatırım bankası Goldman Sachs dolar/TL tahminini güncelledi. Goldman Sachs açıklamasında dolar/TL tahminlerini aşağı yönlü revize ederek yatırımcıları heyecanlandırdı. Banka, 3 aylık dolar/TL beklentisini 7,50’den 7’ye düşürdüğünü açıkladı.

Yabancı yatırım kuruluşları dolar kurunda 7 lira seviyesine işaret ediyor. HSBC, yıl sonu dolar/TL tahmininin 7.10 olduğunu belirtirken tam bir normalleşme durumunda kurun 6.50’ye kadar çekilebileceği beklentisini paylaştı.

Capital Economics, dolar/TL’de yıl sonu tahmininin 7 seviyesi olduğunu belirtiyor. UBS, dolar/TL’de çeyrek sonu tahminleri birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrekler için sırasıyla 7.10, 7.00, 7.30 ve 7.60 olarak öngörüyor. Rabobank önümüzdeki aylarda dolar/TL’nin 7’nin altına gerileyebileceği değerlendirmesi yapıyor.

Peki neden kurumlar kur hedeflerini düşürdü? Görüldüğü kadarıyla reel faiz düzeyinin artması ve enflasyonun kontrol altına alınacağına dair beklentinin yükselişi bunda etkili oldu.

Öte yandan reformlar bekleniyor. Aksi yönlü her gelişme ise sıcak paranın geldiği gibi gidebileceğini ve kurlardaki hedef fiyatların da değişebileceğini gösteriyor.

 Türkiye şu anda sıcak paraya dünyanın en yüksek maliyetini ödeyen ülkelerden biri ve yüzde 17 faiz ile çekebiliyor. Sıcak para getirenler büyük bir kâr marjıyla dönüyor.

 


"
En Çok Okunan Haberler

İngiliz ekonomisinin 2021’de büyümesi bekleniyor

Almanya Merkez Bankası ilk kez kar payı dağıtmayacak

AB mali kuralları askıya almaya hazırlanıyor

ABD`de özel sektör istihdamı şubatta beklentileri karşılayamadı

Ekonomistler enflasyon verilerini değerlendirdi

Moody`s`ten önemli Türkiye açıklaması

Varank: Yatırımcıların Türkiye`ye ilgisi artıyor

Euro Bölgesi`nde ÜFE arttı

Savunma ve havacılık şirketleri yatırımcısını sevindirdi

OPEC grubu yarın toplanıyor

Türkiye`nin altın üretimi 2021`de en az 45 ton olacak

Şubatta en çok satılan otomotiv markaları belli oldu

Rusya`da hizmet sektörü PMI şubatta geriledi

KOSGEB 69 bine yakın işletmeye destek verdi

Akaryakıt şirketlerine `gizli zam` incelemesi!

Toyota 500 milyar yenlik tahvil ihraç edecek

Altının kilogramı yükseldi