İngiltere ve Kanada ticaretin devamı konusunda anlaştı

İngiltere ve Kanada, İngiltere`nin Avrupa Birliği (AB) ile geçiş sürecinin tamamlanmasının ardından aynı esaslara göre karşılıklı ticaretlerine devam etmeleri konusunda prensip anlaşmasına vardı.

23.11.2020 Cuma 14:31

Güncelleme : 24.11.2020 Cuma 10:10

İngiltere Ticaret Bakanlığının resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, İngiltere ve Kanada’nın 2021 yılında yeni bir serbest ticaret anlaşmasının yapılması için müzakere edeceği, bu anlaşmanın ise dijital ticaret, çevre ve kadınların ekonomiye katılımlarının güçlendirilmesi gibi alanları içermesinin hedeflendiği bildirildi.

Yapılan açıklamada, İngiltere ve Kanada’nın İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) ile geçiş sürecinin tamamlanmasının ardından aynı esaslara göre karşılıklı ticaretlerine devam etmeleri konusunda prensipte anlaşmaya varıldığı dile getirildi.

Açıklamada prensipte taraflar arasında karşılıklı ticaretin kurallar çerçevesinde olduğu gibi devam etmesi yönündeki uzlaşının, yaklaşık 20 milyar sterlin seviyesindeki ticaret hacminin muhafaza edilmesini sağladığı belirtildi.

Anlaşmanın İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss ve Kanadalı mevkidaşı Mary Ng’nin katıldığı video toplantısında sağlandığı kaydedildi.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Bu gerçekten bizim en yakın müttefiklerimizden birisi ile Transatlantik ticaretimizi güvense altında alan fevkalade bir anlaşma. İngiliz şirketleri elektrikli araçlardan, şampanyaya kadar pek çok farklı ürünü Kanada’ya ihraç ediyor. Bu anlaşma ticaretin giderek daha da güçlenerek artmasını sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

İngiltere AB arasında müzakereler sürüyor

AB'den 31 Ocak'ta ayrılan İngiltere, Birlikle ticaret başta olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütmeye devam ediyor.

Müzakerelerde ticaretin yanı sıra balıkçılık, havacılık, ilaç ve güvenliğe kadar çeşitli konular ele alınıyor. Anlaşmaya varılamaması halinde iki taraf arasındaki ticari ilişkiler, 31 Aralık 2020 sonrasında Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına göre yapılacak.

Bu tarihe kadar olan geçiş süreci boyunca İngiltere, AB kurallarına bağlı kalmayı sürdürüyor.

İngiliz Başbakanlığında geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, “Bizim pozisyonumuz, müzakereler boyunca hep en kısa zamanda bir serbest ticaret anlaşmasının sağlanması hususunda net oldu. Pozisyonumuz böyle olmaya devam ediyor.” ifadelerine yer verilmişti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de geçtiğimiz hafta İngiltere ile yürütülen ticaret ve gelecekteki ilişkileri şekillendirecek anlaşmaya ilişkin müzakereler hakkında, "Son günlerde önemli dosyalarda daha fazla ilerleme ve hareket gördük. Bu iyi bir durum." İfadelerini kullanmıştı. 


"
En Çok Okunan Haberler

BoE’ye `finansmanda çevre gözetilmeli` uyarısı

Son dakika: Dev bankadan flaş dolar tahmini!

Boohoo, Debenhams markasını 55 milyon sterline satın aldı

Yenilenebilir kaynaklar fosil yakıtları ilk kez geçti

Kapasite kullanım oranı ocakta azaldı

Sektörel güven endeksleri açıklandı

Reel Kesim Güven Endeksi ocakta arttı

Çekte bankanın ödemekle sorumlu olduğu miktar arttı

Birleşik Krallık`tan YouGov genç girişim Wizsight`ı satın aldı

Küresel doğrudan yabancı yatırımlar azaldı

Asos, iflas eden Arcadia markalarını satın almak için görüşmeler yapıyor

Sakarya`da 2020`de üretilen her 100 araçtan 76`sı ihraç edildi

Suudi Arabistan Merkez Bankası Başkanı görevden alındı

Altın fiyatları kritik seviyede!

Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Avrupa borsaları karışık bir seyirle açıldı

Asya borsaları pozitif seyretti