İşte altın fiyatlarında son durum

Altın fiyatları küresel ekonomik gelişmelerin etkisiyle dalgalı seyrini sürdürüyor. Özellikle artan enflasyonist eğilim yatırımcıları altına yönlendiriyor. Peki bugün piyasada son durum ne? İşte detaylar…

17.11.2021 Cuma 09:17

Güncelleme : 17.11.2021 Cuma 14:29

ABD’de enflasyonun 31 yılın en yüksek seviyesinde seyretmesi ons altın fiyatında yukarı yönlü hareketleri hızlandırdı. Fiyat artışından korunmak isteyen yatırımcılar güvenli liman altına yönelmeye devam ediyor.

ONS ALTIN PRİMLİ SEYİRDE

Geçtiğimiz güne 1864 dolardan başlayan ons altın, 1879 dolara kadar çıktı. 5 ayın zirvesini gördükten sonra ons altın, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin yüksek enflasyona dair açıklamalarıyla birlikte gerileme kaydetti ve 1854 dolardan kapandı.

Bugüne ise 1852 dolardan başlayan ons altın önceki kapanış seviyesine göre yüzde 0.46 oranında yükselişle 1862 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1851 dolar, en yüksek ise 1863 dolar seviyeleri görüldü.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

FED YETKİLİLERİ ENFLASYONDA AYRIŞTI

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, salı günü yaptığı açıklamada Fed’in fiyat baskısından kaynaklı risklere karşı daha agresif olması gerektiğini söyledi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ise sorun yaratsa dahi Fed’in yükselen enflasyona aşırı tepki vermemesi gerektiğini çünkü bunun geçici olduğunu belirtmişti. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de net olmayan bir para politikasının riskli olacağını dile getirmişti.

AVRUPA'DA ENFLASYON BEKLENTİLERE PARALEL GELDİ

Öte yandan bugün saat 13.00’de Euro Bölgesi’nde ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri açıklandı. Buna göre tüketici fiyatları aylık bazda yüzde 0.8, yıllık bazda ise yüzde 4.1 oranında artarak piyasa beklentisi dahilinde gerçekleşti.

Tüketici fiyatları eylül ayında yüzde 0.5 artarken, yıllık bazda ise yüzde 3.4 yükselmişti.

GRAM ALTIN REKOR KIRDI

Yurt içinde dolar kurunun yükselmesi ve ons altında görülen fiyat hareketleri, gram altın üzerinde etkisini hissettiriyor. Geçtiğimiz güne 602 liradan başlayan gram altın, 623 liraya kadar çıkarak rekor kırdı ve 615 liradan kapandı.

Bugüne ise 615 liradan başlayan gram altın, 630 lirayı test ederek rekor tazeledi ve 623 lira seviyesinde dengelendi.


"
En Çok Okunan Haberler

Bankalar Çin`in halka arz yasağından endişeli

Kapasite kullanım oranı açıklandı

ECB`den faiz beklentisi öne çekildi

Almanya`da iş ortamı endeksi beklentileri aştı

Reel kesim güven endeksi yükseldi

Bitcoin’de toparlanma sinyali

Sektörel güven endeksleri belli oldu

Kalkınmakta olan ülkelerin borç ödemeleri arttı

`Fed doğrudan varlık satışına başvurabilir`

Çin’in dış ticaret hacmi rekor seviyede

ABD`lilerin harcamalarında artış beklentisi

Çelik üretimi rekor kırdı

Finansal Hizmetler Güven Endeksi geriledi

Alman ekonomisi toparlanma kaydetti

Barclays petrol tahminini yükseltti

`Enflasyon yüzde 2 civarında olacak`

Irak`ın petrol ihracatı artacak