`Kripto paralardaki büyümeye dikkat etmeliyiz`

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, kripto para piyasasındaki oynaklığın şu ana kadar finansal istikrara bir etki yapmadığını, ancak kripto para piyasasındaki yüksek büyüme oranına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

30.11.2021 Cuma 09:26

Güncelleme : 30.11.2021 Cuma 15:56

Guindos, "Kripto varlık dünyasında daha sert şekilde düzenleme zamanı geldi mi?" şeklindeki soruya "Kişisel görüşüm bu piyasanın hızlı şekilde büyümeye devam edeceği yönünde. Şu ana kadar bu piyasadaki oynaklığın finansal istikrara bir etkisi görülmedi. Ancak bu büyüme oranı dikkat göstermemiz gereken bir konu. Özellikle terörizmin finansmanı ve vergi kaçakçılığı açısından" yanıtını verdi.

Guindos bunun yanı sıra, kripto para piyasası ile ilişkili 2 riske yeterli dikkatin gösterilmediğini de savundu. Bu risklerden ilkinin kaldıraç kullanarak, borçlanılarak kripto varlık satın alınması olduğunu belirten Guindos, "Bu kadar hızlı büyüyen bir piyasanın kaldıraç kullanımı ile bir araya gelmesi finansal sistemin geri kalanı ile daha yoğun ve sistemsel bağlantılar oluşturur" dedi.

ECB Başkan Yardımcısı, kredi kullandıran büyük teknoloji şirketlerinin bankalar gibi düzenlenmesi gerektiğinin temel prensipleri olduğunu da belirtirken, bu şirketlerin kendisini kripto dünyasına göre daha az endişelendirdiklerini de vurguladı.


"
En Çok Okunan Haberler

Bankalar Çin`in halka arz yasağından endişeli

Kapasite kullanım oranı açıklandı

ECB`den faiz beklentisi öne çekildi

Almanya`da iş ortamı endeksi beklentileri aştı

Reel kesim güven endeksi yükseldi

Bitcoin’de toparlanma sinyali

Sektörel güven endeksleri belli oldu

Kalkınmakta olan ülkelerin borç ödemeleri arttı

`Fed doğrudan varlık satışına başvurabilir`

Çin’in dış ticaret hacmi rekor seviyede

ABD`lilerin harcamalarında artış beklentisi

Çelik üretimi rekor kırdı

Finansal Hizmetler Güven Endeksi geriledi

Alman ekonomisi toparlanma kaydetti

Barclays petrol tahminini yükseltti

`Enflasyon yüzde 2 civarında olacak`

Borsa ilk yarıda yükseldi