Türkiye büyüme tahmini revize edildi

JP Morgan, TCMB Para Politikası kararlarını değerlendirdiği raporunda Türkiye için 2021 yılı GSYH büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti.

18.06.2021 Cuma 10:16

Güncelleme : 21.06.2021 Cuma 09:49

Mobilitede hızlı toparlanmayı ve COVID-19'a karşı aşılamanın hızlanmasını dikkate alan JP Morgan, 2021 yılı için GSYH büyüme tahminini yüzde
6,1'den yüzde 6,8'e çıkardı.

TCMB'nin beklentilere paralel olarak politika faizini yüzde 19'da tuttuğuna işaret eden JP Morgan, ana politika yönlendirmesine ilişkin cümlelerin önceki PPK toplantısına göre değişmeden kaldığına dikkat çekti. JP Morgan, güçlü yurt içi talep, yükselen maliyetlerin yol açtığı fiyat baskıları ve zayıf politika kredibilitesinin sıkı politikanın devam ettirilmesini desteklediğini vurguladı.

"Son dönemde enflasyonda görülen aşağı yönlü sürprizlere rağmen fiyat  baskıları hala güçlü ve TCMB'nin baskıları kontrol altında tutmak ve politika kredibilitesinde biraz toparlanma sağlayabilmek için güçlü durmasına ihtiyaç var" değerlendirmesini yapan JP Morgan, ilk faiz indiriminin eylülde 100 baz puan olacağını öngördüklerini hatırlattı.

"Erken bir faiz indirimi için risklerin farkındayız" ifadelerini kullanan JP Morgan'dan, "TCMB PPK açıklamasındaki ihtiyatlı ifadeler bizi cesaretlendirdi. Bir kez daha erken bir gevşetmenin halihazırda zayıf olan politika kredibilitelerini baltalayabileceği, ekonomik görünüm için zarar verici olabileceğini ikaz ediyoruz" açıklaması yapıldı.


"
En Çok Okunan Haberler

Kamu işçisi zam teklifini bekliyor

Havacılık şirketleri yatırımcısını sevindirdi

Her 5 konuttan birisi İstanbul`da satıldı

Elektrik tüketimi rekor seviyelere ulaştı

Trabzonspor`dan en iyi borsa performansı

İstanbul`un enflasyonu belli oldu

Piyasalar güvercin Fed`e karşın satıcılı seyretti

SEC, Çinli şirketlerden fazla bilgi isteyecek

İşte yatırım araçlarının haftalık performansı

ABD`nin petrol sondaj kulesi sayısı azaldı

Türkiye ile Rusya iş birliğini derinleştirecek

Ekonomiye güven 3 yılın zirvesinde

`Türkiye, Rusya için önemli bir ortak`

ABD`de kişisel harcamalar arttı

Toyota üretime 15 gün ara veriyor

Alman ekonomisi beklentilerin altında büyüdü

Dış ticaret rakamları açıklandı