ECB`den daha fazla teşvik sinyali

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ekim ayı para politikası toplantı tutanaklarında, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ikinci dalgasına karşı kayıtsız kalınamayacağının altı çizilerek, ekonomiyi desteklemeye yönelik daha fazla yardım sinyali verildi.

26.11.2020 Cuma 17:57

Güncelleme : 27.11.2020 Cuma 13:02

ECB Yönetim Konseyi'nin 28-29 Ekim’de Frankfurt’ta gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları yayımlandı.

Konsey üyelerinin değerlendirmelerinin yer aldığı tutanaklarda, üyelerin, Euro Bölgesi ekonomilerinde kalıcı zarara sebep olacak bir çift dipli resesyondan endişe duydukları ortaya çıktı.

Tutanaklarda, “Gelinen noktada rahatlık göstermek cari şartlar altında zarar verici olabilir.” ifadesine yer verilerek, “2020’nin son çeyreğinde GSYH’nın büyümesine yönelik net riskler göründü.” denildi.

Ağırlıklı olarak tahvil alımlarından oluşan yeni bir yardım paketinin aralık ayında açıklanmasına yönelik sinyal verilen tutanaklarda, ECB Yönetim Konseyi’nin, "gerektiği her anda harekete geçmeye hazır" olduğu mesajı yenilendi.

Tutanaklarda, Yönetim Konseyi üyelerinin genel ölçüde paylaştığı görüşün, Konseyin para politikası tedbirlerinin güçlü parasal duruşu sağladığı yönünde olduğu belirtildi.

ECB’nin tutanaklarında “Salgının talep ve arz taraflarına daha uzun, kalıcı etkilerinin olabileceğini ve potansiyel büyümeyi azaltma olasılığını dikkate almak önemli olacaktır.” ifadesine yer verildi.

ECB Başekonomisti Philip Lane'nin birkaç aydır ekside seyreden enflasyona yönelik uyarılarını dinleyen Konsey üyelerinin, Lane’nin yaptığı önerilere genel olarak katıldıkları tutanaklarda yer buldu.

Tutanaklarda, Kovid-19 aşı haberleri konusunda ele alınması gereken farklı yönlerde unsurlar olduğu ortaya konulurken, istihdamda özellikle hizmet sektöründe daha fazla azalma beklendiği ifade edildi.

Toplantı 10 Aralık'ta

ECB, 28-29 Ekim’de yapılan para politikası toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, salgın nedeniyle martta 750 milyar euro ile başlatılan ve haziranda 600 milyar euro artırılarak toplam 1 trilyon 350 milyar euroya çıkarılan Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nın (PEPP) boyutunda da değişiklik yapılmamıştı.

Yönetim Konseyi, aynı toplantıda politika faizini sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25'te sabit bırakmıştı.

Öte yandan, bankanın aralık ayında sadece PEPP’de değil Uzun Vadeli Refinansman İşlemlerinde (TLTRO) ve kademeli faiz uygulamasında ayarlamalar yapması, mevduat faizinde indirime gitmesi seçenekleri masada bulunuyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde, 11 Kasım’da Euro Bölgesi ekonomileri için başka bir teşvik paketinin neye benzeyebileceğine yönelik ipuçları vererek, son zamanlarda PEPP ve TLTRO’ların mevcut ortamda etkinliğini kanıtladığını belirtmişti.

Lagarde, PEPP ve TLTRO’nun "dinamik olarak ayarlanabilir" ve para politikasını yeniden ayarlamak için temel araçlar olarak kalabileceğini dile getirmişti.

Bu arada, ekonomistler, aralık ayından önce özel bir müdahalede bulunma seçeneğinin imkansız olmadığını ancak buna fazla ihtimal vermediklerini belirtti. Bankanın Yönetim Konseyi 10 Aralık’ta bir araya gelecek.


"
En Çok Okunan Haberler

Merkez bankaları için yeşil tahvil fonu

Dev bankadan flaş dolar tahmini!

Boohoo, Debenhams markasını 55 milyon sterline satın aldı

BoE’ye `finansmanda çevre gözetilmeli` uyarısı

Hazine 2 değişim ihalesi gerçekleştirdi

Enflasyon Raporu 28 Ocak`ta açıklanacak

Kapasite kullanım oranı ocakta azaldı

Sektörel güven endeksleri açıklandı

Reel Kesim Güven Endeksi ocakta arttı

Çekte bankanın ödemekle sorumlu olduğu miktar arttı

Birleşik Krallık`tan YouGov genç girişim Wizsight`ı satın aldı

Asos, iflas eden Arcadia markalarını satın almak için görüşmeler yapıyor

Sakarya`da 2020`de üretilen her 100 araçtan 76`sı ihraç edildi

Küresel doğrudan yabancı yatırımlar azaldı

Suudi Arabistan Merkez Bankası Başkanı görevden alındı

Altının kilogramı 441 bin 600 liraya yükseldi

New York borsası karışık seyirle açıldı