Finansal Hizmetler Güven Endeksi geriledi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi, ağustosta bir önceki aya göre 18,4 puan azalarak 129,8 seviyesinde gerçekleşti.

23.08.2019 Cuma 15:15

Güncelleme : 26.08.2019 Cuma 14:02

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından ağustos ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) açıklandı.

Ağustos ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 158 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi. Buna göre, FHGE, ağustosta  bir önceki aya göre 18,4 puan azalarak 129,8 seviyesine geriledi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri  incelendiğinde, son 3 aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE'yi azalış yönünde  etkiledi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son 3 ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla zayıfladı. Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler de zayıflayarak devam etti.

Son üç aya ilişkin istihdamda azalış bildirenler lehine olan seyir  güçlenirken, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin olarak bir önceki ayda azalış olacağını bekleyenler lehine olan seyir artış bekleyenler lehine döndü.

Ağustos'ta, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre "Finans ve Sigorta  Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla  değerlendirildiğinde, "64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik  fonları hariç)" sektöründe bir önceki aya göre 19,5 puanlık azalış görülürken, "65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri  hariç)" ve "66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı  Faaliyetler" sektörlerinde sırasıyla 1,0 ve 18,9 puanlık artış oldu.
En Çok Okunan Haberler

Motorine 7 kuruş zam geldi

OPEC: Piyasa arzına yönelik bir endişe yok

Bitcoin 10 bin 365 dolara yükseldi

Sanayi kenti ihracatta 10 milyar dolara ulaştı

Yurt içi petrol üretiminde rekor!

Fed`in faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor

Paladyum fiyatları rekor düzeyde arttı

Hazine yarın 2 ihale düzenleyecek

TESK`ten özel bankalara faiz indirimi çağrısı

Bütçe 576 milyon lira fazla verdi

Volkswagen müşterileriyle uzlaşmaya vardı

Rus piyasaları yükselişte

Halkbank kredi faiz oranlarını indirdi

Rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı

`Almanya`nın iklim paketi yıllık 4-5 milyar euroya mal olacak`

Ciro endeksinde artış

Perakende satış hacmi azaldı