Finansal Hizmetler Güven Endeksi geriledi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi, ağustosta bir önceki aya göre 18,4 puan azalarak 129,8 seviyesinde gerçekleşti.

23.08.2019 Cuma 15:15

Güncelleme : 26.08.2019 Cuma 14:02

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından ağustos ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) açıklandı.

Ağustos ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 158 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi. Buna göre, FHGE, ağustosta  bir önceki aya göre 18,4 puan azalarak 129,8 seviyesine geriledi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri  incelendiğinde, son 3 aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ve gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi FHGE'yi azalış yönünde  etkiledi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son 3 ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla zayıfladı. Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentiler de zayıflayarak devam etti.

Son üç aya ilişkin istihdamda azalış bildirenler lehine olan seyir  güçlenirken, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin olarak bir önceki ayda azalış olacağını bekleyenler lehine olan seyir artış bekleyenler lehine döndü.

Ağustos'ta, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre "Finans ve Sigorta  Faaliyetleri" sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla  değerlendirildiğinde, "64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik  fonları hariç)" sektöründe bir önceki aya göre 19,5 puanlık azalış görülürken, "65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri  hariç)" ve "66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı  Faaliyetler" sektörlerinde sırasıyla 1,0 ve 18,9 puanlık artış oldu.
En Çok Okunan Haberler

Konut Fiyat Endeksi arttı

Bir banka daha konut kredisi faizini indirdi!

Euro Bölgesi`nde yıllık enflasyon yükseldi

`Hızlı bir ticaret anlaşması mümkün`

Ticaret sicili işlemlerinde kolaylık sağlayacak düzenleme

ABD`li banka Apple hisse fiyatını yükseltti!

Hazine haftaya 1 ihale düzenleyecek

Piyasalarda gün ortasında neler yaşandı?

Türkiye`de sanayinin çarkları AB`den hızlı döndü

Piyasa hacmi 245 milyar dolara yaklaştı

Türkiye yatırımcılar için güvenli liman olmaya devam ediyor

Ticaret Bakanlığı potansiyel ihracatçılara `mentor` olacak

Kısa vadeli dış borç istatistikleri açıklandı

Fiat Chrysler, elektrikli araç için görüşmelere başladı

Ziraat Bankası 2020`de de tarımdan enerjiye her alanda aktif olacak

Tarihinde ilk kez 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı!

Dolar bu sabah güne nasıl başladı?