ABD`de petrol sondaj kulesi sayısı azaldı

ABD`nin petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 9 azaldı.

ABD`de petrol sondaj kulesi sayısı azaldı
09.03.2019 Cumartesi 10:05

Güncelleme : 11.03.2019 Pazartesi 09:13

Petrol sahası hizmeti şirketi Baker Hughes'un yayımladığı haftalık  verilere göre, ABD'deki petrol sondaj kulesi sayısı 2-8 Mart döneminde bir önceki  haftaya göre 9 düşerek 834'e geriledi.

ABD'nin petrol sondaj kulesi sayısındaki azalışa rağmen, cuma günü ham  petrol fiyatlarında düşüş görüldü. Bu düşüşte, Avrupa Merkez Bankası'nın bölgede  daha fazla ekonomik sorunlar yaşanacağı sinyalini vermesi ve ABD iş gücü  piyasasının yavaşlayarak şubat ayında neredeyse durma noktasına geldiği yönündeki  veriler etkili oldu.

Uzmanlar bu durumun, Çin ekonomisinin neredeyse son 30 yılın en düşük  büyümesini göstermesi ve yapılan görüşmelere karşın ABD ile Çin arasındaki  ticaret gerginliğinin sona erdirilememesiyle birleşince, petrole olan talebi  baskıladığını belirtti.

Dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan Londra Brent türü ham  petrolün varil fiyatı cuma gününü 65,17 dolardan, Batı Teksas (WTI) tipi ham  petrolün varil fiyatı ise 56,06 dolardan kapattı.

En Çok Okunan Haberler