AB`den Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı`na hibe desteği

Avrupa Birliği`nin Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi`ne 275 milyon euroluk hibe sağlamasına ilişkin finansman anlaşması yarın imzalanacak.

AB`den Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı`na hibe desteği
27.02.2019 Çarşamba 13:50

Güncelleme : 28.02.2019 Perşembe 09:53

AB Türkiye Delegasyonu'nun internet sitesindeki duyuruya göre,  İstanbul'u Türkiye-Bulgaristan sınırına bağlayacak proje için yapılacak toplam  yatırımın 1 milyar euro civarında olacağı tahmin ediliyor. Söz konusu hat, AB  tarafından sağlanacak 275 milyon euroluk hibeyle Türkiye'de yürütülen en büyük AB  yatırım projesi olacak.

Hattın, inşası tamamlandığında hem tüketici hem de üreticiler  açısından değeri 1,6 milyar euroyu bulacak önemli faydaları beraberinde  getireceği öngörülüyor. Bu sayede firmaların, uluslararası ithalat ve ihracat  faaliyetleri açısından büyük önemi olan bir koridorda daha ekonomik ve güvenilir  taşıma hizmetlerinden faydalanabilmesi beklentiler arasında yer alıyor.

Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleştirilecek imza törenine  AB  Komisyonu'nun Hareketlilik ve Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulc ile  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın katılmaları bekleniyor.

En Çok Okunan Haberler