Almanya, bankaları `düşük faiz stres testi`ne tabi tutacak

Almanya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin) ve Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) ülkede bankaları "faiz oranına" yönelik stres testine tabi tutacak.

Almanya, bankaları `düşük faiz stres testi`ne tabi tutacak
02.04.2019 Salı 10:37

Güncelleme : 02.04.2019 Salı 17:28

Bundesbank tarafından yapılan açıklamada, stres testinin ülkede  doğrudan ulusal gözetim altında olan küçük ve orta ölçekli  kooperatif, mevduat  ve birlik bankalarından oluşan bin 400 bankaya uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada, 2013 yılından beri yapılan “düşük faiz oranları anketi”  olarak bilinen testlerde, uzun vadeli düşük faiz oranlarının ve ciddi ekonomik  yavaşlama veya faiz oranlarının hızlı yükselmesinin bu bankalar için büyük bir  sıkıntı oluşturduğunun gözlemlendiği vurgulandı.

BaFin ve Bundesbank’ın düzenli denetimlere devam edeceğine işaret  edilen açıklamada, testlerde belirlenen risklerin ve güvenlik açıklarının  bankaların gerekli sermaye hedefini belirlemek için kullanılacağına yer verildi.

Söz konusu stres testi, 2019 ve 2023 yılları arasında düşük faiz  oranlarının kalıcı olması dahil beş farklı faiz oranı senaryosuna göre yapılacak.  Ayrıca bankaların bir ekonomik krizle nasıl başa çıkacaklarına da bakılacak.

En Çok Okunan Haberler