Almanya`da iş dünyası güveni 50 ayın en düşüğünde

Almanya`da Ifo İş Dünyası Endeksi, şubatta 98,5 puana gerileyerek, aralık 2014’ten beri en düşük seviyesine indi.

Almanya`da iş dünyası güveni 50 ayın en düşüğünde
22.02.2019 Cuma 14:08

Güncelleme : 23.02.2019 Cumartesi 12:23

Merkezi Münih'te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), yaklaşık 9  bin firmanın katılımıyla gerçekleştirdiği şubat ayı Almanya İş Anketi sonuçlarını  yayımladı.

Sonuçlara ilişkin yapılan açıklamada, ocakta 99,3 puan olan Almanya’da  sanayi ve ticarete ilişkin İş Dünyası Endeksi'nin bu ay 98,5 puana indiği  bildirildi.

Açıklamada, Almanya'da Ifo Beklentiler Endeksi'nin de bu dönemde 94,3  puandan 93,8 puana gerilediği kaydedildi.

Ifo Başkanı Clemens Fuest, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Alman  şirketleri arasında altı aylık görünüme ilişkin karamsarlığın arttığını  belirterek “Bu anket sonuçları ve diğer göstergeler bu yılın ilk çeyreğinde yüzde  0,2'lik ekonomik büyümeye işaret ediyor. Almanya ekonomisi zayıf kalmaya devam  ediyor.” ifadesini kullandı.

Sanayi şirketlerinin mevcut ekonomik duruma ilişkin değerlendirmelerini  belirgin bir şekilde aşağıya doğru revize ettiğini ifade eden Fuest,  iş  görünümüyle ilgili olarak karamsarlığın arttığını kaydetti.

Almanya'da hükümet, küresel ekonominin zayıf seyretmesi, ticaret  ihtilafları ve Brexit’ten dolayı ekonominin bu yıl sadece yüzde 1 büyümesini  bekliyor.

En Çok Okunan Haberler