Almanya`da iş dünyası güveni nisanda geriledi

Almanya`da Ifo İş Dünyası Endeksi, nisanda küresel ticaret ihtilaflarının Alman firmalarının ihracatını etkilemesinden dolayı 99,7’den 99,2’ye geriledi.

Almanya`da iş dünyası güveni nisanda geriledi
24.04.2019 Çarşamba 13:03

Güncelleme : 25.04.2019 Perşembe 07:27

Merkezi Münih'te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), yaklaşık 9  bin firmanın katılımıyla gerçekleştirdiği nisan ayı Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımladı.

Sonuçlara ilişkin yapılan açıklamada, martta revize olarak 99,7 puan  olan Almanya’da sanayi ve ticarete ilişkin İş Dünyası Endeksi'nin bu ay 99,2  puana indiği bildirildi. Endeksin 99,9'luk beklentiyi karşılayamaması dikkati  çekti.

Açıklamada, Almanya'da Ifo Beklentiler Endeksi'nin de bu dönemde 95,6  puandan 95,2'ye gerilediği kaydedildi. Beklenti 96,1 puan seviyesindeydi.

Ifo Başkanı Clemens Fuest, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Alman  şirketlerinin mevcut iş durumlarından daha az memnun olduklarını belirterek  “Martta önümüzdeki aylara yönelik hafif iyimserlik kayboldu. Alman ekonomisi ivme  kaybetmeye devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Sanayi şirketlerinin iş ortamının yine belirgin şekilde kötüleştiğini  ifade eden Fuest, önümüzdeki aylarda iş görünümüyle ilgili karamsarlığın da  arttığını kaydetti.

Fuest, Alman imalat sanayi kapasite kullanım oranının nisanda 0,8  puan düşerek yüzde 85,4 gerilediğini fakat bunun hala uzun vadeli ortalama olan  yüzde 83,7’nün üstünde kaldığının da altını çizdi.

Almanya'da hükümet, küresel ekonominin zayıf seyretmesinin Alman  ihracatını etkilemesinden, ticaret ihtilaflarından ve Brexit’ten dolayı  ekonominin bu yıl sadece yüzde 0,5 büyümesini bekliyor.

En Çok Okunan Haberler