Ciro endeksleri arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,4 artış gösterdi.

Ciro endeksleri arttı
17.07.2019 Çarşamba 10:26

Güncelleme : 18.07.2019 Perşembe 09:27

Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayına ilişkin ciro endekslerini açıkladı.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, mayısta yıllık bazda yüzde 14,4  yükseldi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise mayısta bir önceki aya göre yüzde 1,1 arttı.

SANAYİ VE İNŞAAT ENDEKSLERİ

Sanayide takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksine bakıldığında,  mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,9 artış görüldü. Mevsim ve takvim  etkisinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2,8  arttı.

İnşaat sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, mayısta  yıllık bazda yüzde 20,7 geriledi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış inşaat  ciro endeksi de bir önceki aya göre yüzde 5 azaldı.

TİCARET VE HİZMET ENDEKSLERİ

Takvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, söz konusu ayda  geçen yılın mayıs ayına göre yüzde 14,1 artarken, mevsim ve takvim etkisinden  arındırılmış ticaret ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1 arttı.

Hizmet sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, mayısta  geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22,8 yükseldi. Mevsim ve takvim etkisinden  arındırılmış hizmet ciro endeksi de bir önceki aya göre yüzde 0,8 artış kaydetti.
En Çok Okunan Haberler