Meyve suyunda ihracat hedefi 1 milyar dolar

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği Başkanı İlker Güney, meyve suyu sektörünün geçen yıl 280 milyon dolar ihracat yaptığını belirterek, "Önümüzdeki 5 yılda ihracatımızı 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Meyve suyunda ihracat hedefi 1 milyar dolar
15.03.2019 Cuma 11:09

Güncelleme : 15.03.2019 Cuma 12:32

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED)  Başkanı İlker Güney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk meyve suyu endüstrisinin  ürün ve üretim kalitesiyle dünyada kabul gördüğünü söyledi.

Ağırlıklı olarak ABD, Avrupa ülkelerine ihracat gerçekleştirildiğini,  Japonya pazarına da girildiğini ifade eden Güney, sektörün geçen yıl 14 milyon  dolarlık ithalata karşılık 280 milyon dolarlık ihracat yaptığını dile getirdi.  Güney, "Önümüzdeki 5 yıl içerisinde ihracatımızı 1 milyar doların üzerine  çıkarmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Küresel ölçekteki tüketici beklentileri ve Türkiye'nin meyve  çeşitliliğinin sektörün en büyük avantajlarından olduğuna dikkati çeken Güney,  şunları kaydetti:

"Yeni meyve türlerine, ihracat pazarlarına uygun ürünlere odaklanan  endüstrimiz, bu avantajları değere dönüştürüyor. İlk zamanlarda en popüler ihraç  ürünlerimiz, elma ve vişne sularıyken bugün nar ve çilek suları eklendi. Bununla  birlikte çok ciddi bir üzüm suyu üretimimiz var. Daha sonra portakal ve diğer  narenciye ürünleri meyve suları geliyor."

"TARIM KREDİ İŞ BİRLİĞİ MALİYETLERİ DÜŞÜRDÜ"

Güney, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleriyle (Tarım Kredi) imzalanan  iş birliği protokolünün çiftçinin sürdürülebilir kazancına katkı sağlayacağını  ifade ederek, "Protokol öncesinde, 2018'de gerçekleştirilen çalışma, endüstri  açısından ham madde fiyatlarına istikrar, maliyetler açısından da indirim  sağladı." dedi.

En Çok Okunan Haberler