Ticaret Bakanlığı ihracatçılar için destek rehberi yayımladı

Ticaret Bakanlığı tarafından, ihracatçıların bakanlık destekleri hakkında en güncel bilgilere topluca ulaşmaları amacıyla "Devlet Yardımları Rehberi" yayımlandı.

Ticaret Bakanlığı ihracatçılar için destek rehberi yayımladı
28.05.2019 Salı 15:13

Güncelleme : 29.05.2019 Çarşamba 13:19

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ihracatçı firmaları temel dış  ticaret işlemleri,  ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihraç  pazarlarına ilişkin bilgilendirmek için yurt genelinde yürütülen faaliyetlere ek  olarak sağlanan destekleri içeren 137 sayfalık rehber hazırlandı.

Rehberde, ihracata ve hizmet sektörlerine yönelik devlet yardımlarının  yanı sıra Türk Eximbank destekleriyle serbest bölgelerde yatırım ve  faaliyetlerine ilişkin devlet katkıları yer alıyor.

Diğer destekler, ithalat politikaları önlemleri ve buna ilişkin  uygulamalarla ürün güvenliği faaliyetlerine yönelik bilgilerin de bulunduğu  rehber, lisanslı depoculuk sistemine ilişkin destekler ve yetkilendirilmiş  yükümlü statüsünün ayrıntılarını da içeriyor.

Rehber, bakanlıkça ihracata ve hizmet sektörüne yönelik olarak verilen  desteklerin yanı sıra esnaf ve sanatkarlara sunulan destekler, gümrük  uygulamalarına ilişkin bilgileri özet ve kolay anlaşılır bir şekilde firmalara  aktarıyor.

Rehberde, bakanlığının sağladığı Uluslararası Rekabetçiliğin  Geliştirilmesi Desteği (Ur-Ge), yurt dışı pazar araştırması, yurt dışı şirket  alımı, sektörel ticaret ve alım heyetleri, e-ticaret sitelerine üyelik, yurt dışı  birim, marka tescil ve tanıtım, Türkiye ticaret merkezleri, ihracat kredi sigorta  programı, alıcı kredisi ve yurt dışı fuar destekleri gibi konularda detaylı bilgiler yer alıyor.

Ayrıca, Türk ürünlerinin yurt dışında markalaşması, Türk malı imajının  yerleştirilmesi ve Turquality destekleriyle mal ihracatçılarına hususi damgalı  pasaport verilmesiyle ilgili bilgiler bulunuyor.

Üretici, ihracatçı ve yatırımcılarla bu alanlarda görev üstlenen  kuruluşların kullanımına sunulan ve bakanlığın internet sitesinden erişime açılan  rehberin ilgili platformlarda dağıtımı da yapılacak.

En Çok Okunan Haberler