Yıllık gelir vergisi beyanname verme dönemi başladı

Geçen yıla ait yıllık gelir vergisi beyannamesi 25 Mart`a kadar ödenebilecek.

Yıllık gelir vergisi beyanname verme dönemi başladı
01.03.2019 Cuma 11:44

Güncelleme : 02.03.2019 Cumartesi 15:46

Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sitesinde yer alan duyuruya  göre, ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen  gelir vergisi mükellefleri, 2018 yılına ilişkin yıllık gelir vergisi  beyannamelerini 25 Mart Pazartesi günü sonuna kadar elektronik ortamda  gönderebilecek.
 
Geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve  iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler de yıllık gelir vergisi  beyannamelerini "Hazır Beyan Sistemi" üzerinden kolayca verebilecek.

Geçen yılki kazançlara ilişkin verilecek yıllık gelir vergisi  beyannamesi üzerinden hesaplanan gelir vergisi de 2 eşit taksitte ödenebilecek.  Damga vergisi dahil olmak üzere birinci taksit için son ödeme tarihi 1 Nisan,  ikinci taksit için ise 31 Temmuz olarak belirlendi.
 
Mükellefler, vergilerini "www.gib.gov.tr" internet sitesi, anlaşmalı  bankalar, kredi kartı, banka şubeleri, internet bankacılığı, PTT işyerleri ve  vergi dairelerinden ödeyebilecek.

Kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş olanlar ile engellilik veya  hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumdaki mükelleflere, Vergi  İletişim Merkezi-189'u arayıp randevu talep etmeleri halinde, adreslerine  gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olunacak.
 
Bu arada, internet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir  mağduriyetin yaşanmaması için internet tarayıcılarına "www.gib.gov.tr" ya da  bankaların resmi internet adresleri yazılarak giriş yapılması önem taşıyor.

En Çok Okunan Haberler