Finansal hizmetler güven endeksi azaldı

Mayıs ayında finansal hizmetler güven endeksi bir önceki aya göre 5,8 puan düşüş kaydederek 172,9 seviyesinde gerçekleşti.

20.05.2022 Cuma 10:34

Güncelleme : 23.05.2022 Cuma 10:22

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı finansal hizmetler istatistikleri ve finansal hizmetler güven endeksi (FHGE) verisini açıkladı.

Mayıs ayında finansal hizmetler anketi sonuçları finansal sektörde faaliyet gösteren 155 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi. Mayıs ayında FHGE bir önceki aya göre 5,8 puan düşüş kaydederek 172,9 seviyesinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olmak üzere tüm alt endekslerin FHGE’yi azalış yönünde etkilediği gözlendi.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıflayarak devam ettiği gözlendi. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin de zayıfladığı görüldü.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre son üç aydaki istihdamda azalış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü, gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıflayarak devam ettiği gözlendi.

Mayıs ayında NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre ‘finans ve sigorta faaliyetleri’ sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde ‘64-finansal hizmet faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)’ ve ‘65-sigorta, reasürans ve emeklilik fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)’ sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 5,5 ve 16,8 puanlık azalış olduğu, ‘66-finansal hizmetler ile sigorta faaliyetleri için yardımcı faaliyetler’ sektöründe ise 13,9 puanlık artış olduğu görüldü.


"
En Çok Okunan Haberler

Deutsche Bank`tan Bitcoin tahmini

Dış ticaret istatistikleri açıklandı

İngiltere`de ekonomiye güven düştü

ECB faiz artırımlarına ekim ayında devam edebilir

Linyit üretimi geriledi

Petrol fiyatlarında yılın ilk negatif performansı

Hizmet üretici fiyat endeksi yükseldi

Rusya`nın sanayi üretimi azaldı

`Faiz artışları büyümeyi yavaşlatacak`

ABD ekonomisi beklentilerin üzerinde daraldı

İspanya`da enflasyon 37 yılın zirvesinde

`Küresel ekonomi 2023`te yavaşlayacak`

Japonya`da tüketici güveni geriledi

Euro Bölgesi`nde resesyon bekliyor

İşte altın fiyatlarında son durum

Dolar kaç liradan işlem görüyor?

Borsa güne düşüşle başladı