• Selva Demiralp

Fed güvercin duruşunu teyit etti

22.03.2019 Cuma 12:55
Ocak ayında ani bir duruş değişikliği yaparak 2019 yılına ait oldukça güvercin bir öngörü sergileyen Fed, dünkü toplantısı sonrası yayımladığı tahminlerde bu duruşunu teyit etti. Fed’in 2019 yılına ait büyüme ve enflasyon tahminleri hafifçe aşağı yönlü revize edilirken işsizlik tahmini yukarı geldi.

Tahminlerdeki esas revizyon Fed üyelerinin bu sene içinde kaç faiz artışı beklediklerini gösteren nokta grafiklerdeydi. Aralık ayında 2019 yılında iki faiz artırımı öngören Fed üyeleri bu sayıyı sıfıra indirmişler. Yani mevcut şartlarda bu sene herhangi bir faiz değişikliği beklenmiyor. Öte yandan, başkan Powell’ın basın toplantısında da altını çizdiği üzere, nokta grafikler sadece Fed üyelerinin kafalarındaki ana senaryoyu yansıtıyor. Riskler ve bu riskler altında ana senaryodan ne tür sapmalar olacağı nokta grafiklerde görülmüyor. Bunun sonucunda fiyatlama davranışında çok fazla ana senaryoya odaklanıldığından, bu senaryodan sapma olduğunda piyasalarda volatilite oluşuyor. Powel bu nedenle ileriye dönük yönlendirmede nokta grafikleri değil politika metnini tercih ettiklerini bir hez daha hatırlattı.

Politika faizinin sıfır alt sınırına vurduğu dönemde uzun vadeli faizleri düşük tutmak için geliştirilen bu aracın normalleşme döneminde Fed’e ayak bağı olabileceğini görmek zor değil. Zira kriz sonrası dönemde verilen mesaj politika faizinin uzunca süre düşük kalacağı mesajıydı ve alternatif senaryolar söz konusu değildi. Ancak dünkü toplantıda da vurgulandığı üzere, para politikasının yönüyle ilgili belirsizliklerin hâkim olduğu bir ortamda nokta grafikler faydadan çok zarar getirebilir.

Bir sonraki adım

Basın toplantısında Powell’a birkaç kez sorulan soru bir sonraki adımın faiz indirimi olup olmayacağına yönelikti. Powell bu konuda güçlü bir sinyal vermekten özellikle kaçındı. Mevcut verinin ne faiz artırımı ne de faiz indirimi için yeterli olmadığını tekrar etti. ABD ekonomisine yönelik inançlarının güçlü olduğunu ancak global ekonomideki yavaşlamanın derecesini henüz tam kestiremedikleri için görünüm biraz netleşene kadar beklemek istediklerini ifade etti.

Dünkü toplantıda ilan edilen bir önemli haber de kriz sonrası dönemde varlık alımlarıyla genişleyen ve normalleşme döneminde kademeli olarak küçültülen Fed bilançosunda eylül itibarıyla devlet tahvillerinin daha fazla azaltılmayacağıydı. Fed ne zaman bilanço lafı geçse bunun artık bir politika aracı olmadığını ve bilançonun büyüklüğündeki ayarlamaların sadece teknik ayarlamalar olduğunu belirtiyor. Powell dün de bilançodaki küçülmenin parasal bir sıkılaşma olarak yorumlanmaması gerektiğini vurguladı.

Powell’a para politikasının maliye politikasının yanlışlarını düzeltmek amacıyla mı yumuşatıldığı da soruldu. Siyasi polemiğe girmek istemeyen Powell’ın bu soruya doğrudan bir cevap vermesi zaten beklenemezdi. Ancak bu tür cevaplarda ne söylendiğinden çok nasıl söylendiği daha çok bilgi içerebiliyor. Powell, maliye politikasının hatalarına doğrudan girmemekle birlikte, maliye politikasını sorgulamadıklarını, olduğu gibi alıp aşırı tepki vermekten de kaçınıp kendi politikalarını geliştirdiklerini söyledi. Bu cevaptan üzeri örtük de olsa maliye politikası ile para politikasının bir uyum içinde çalışmadığını, Fed’in maliye politikası kararlarından hoşnut olmadığını, maliye politikasıyla artan yavaşlama risklerini azaltmak için faiz artırımlarını yavaşlattığı çıkarımını yapmak mümkün.

Yazarın Önceki Yazıları