Çoklu Altın Türleri İçin Tutar Hesaplama

Serbest Piyasa Altın Fiyatları

Altın Hesaplama Hakkında

Dünyanın en değerli madenlerinden birisi olan altınlar ağırlıklarına göre değer kazanmaktadır. Gramına ve ayarına göre altın çeşitleri bulunur. Gram Altın, Yarım Altın, Çeyrek Altın fiyatları altın ons fiyatı üzerinden hesaplanmaktadır.

1 ons altın 31,10 gram saf altındır. Altının ons fiyatı kabaca 31,10 gram saf altının fiyatına eşittir ve dünyanın her yerinde aynıdır. 1 ons altın fiyatı ülkelerin yerel para birimlerinin dolar karşısındaki değerine göre hesaplanmaktadır.

Altın fiyatları altının uluslararası piyasasındaki Ons Altın fiyatı ve Amerikan Dolarının Türk Lirası karşısındaki değerine göre artar veya azalır. Fiyatlar hesaplanırken Altın ons fiyatı, dolar kuru ve saflık oranı yani ayarı dikkate alınır.

Altın gramını hesaplamak için ons fiyatından gitmemizin sebebi ise dünya piyasasında altının ons bazında değişmesinden kaynaklanmaktadır.

[Altın Ons Fiyatı] / [31,1034768] = 1 gram altın fiyatı (dolar cinsinden)

Elde edilen bu verilerden dolar cinsinden 1 gram altın fiyatını, Dolar/TL kuru ile çarpınca Türk Lirası cinsinden 1 gram altının fiyatına ulaşılmış olur.

[Altın Ons Fiyatı] / [31,1034768] x [Dolar/TL] = 1 gram altın fiyatı (TL/GR)

Örnek verecek olursak;

500 / 31.1034768 x 6.027 = 96.99

Çeyrek altın; 22 ayar altından oluşan 1.75 gram olan bir altındır. 24 ayar olarak 1.608 Gram Altın içerir. Yani 1 çeyrek = 1.608 Gram Altın'a eşittir.

Kolay yoldan ve en doğru sonuca ulaşmak için uzmanpara.milliyet.com.tr üzerinden altın hesaplama makinesi ile hesaplayabilirsiniz. ‘Altından Paraya’ hesaplama yapmak istiyorsanız Hesaplama Yönü karşılığında yer alan ilgili kutucuğu işaretlediğinizden emin olun. Altın türünü seçin ve miktarı yazın. Ardından hesaplama butonuna basın. Bu işlemden sonra hesaplama aracı size Altın Satış Fiyatı ve Altın Alış Fiyatını verecektir.

‘Paradan Altına’ hesaplama yapmak istiyorsanız ilgili kutucuğu işaretlediğinizden emin olun. Altın türünü seçerek tutarı giriniz. Hesapla butonuna bastıktan sonra ödeyerek alabileceğiniz Altın miktarı ile dilediğiniz tutarı alabilmek için vermeniz gereken Altın miktarını size verecektir.