Çeyrek Altın Fiyatı

Çeyrek Altın (GLD)

1,40%
Son Güncelleme: 23:42
1000 TL Ne Oldu?
1.031,36
Borsa
997,80
Dolar
997,80
Euro
1.015,08
Altın

Çeyrek Altın Hakkında

Türkiye’de yatırım aracı olarak tercih edilen Çeyrek Altın halk dilinde küçük altın olarak da bilinir. Cumhuriyet Altınının dörtte biri kadar olan Çeyrek Altın 22 ayardır. Düğün, nişan gibi özel günlerde de sıkça tercih edilen 1 Çeyrek Altın 18 mm çapında ve kulpsuz hali 1.75 gram ağırlığındadır. Sıkça tercih edilmesinin nedenleri arasında alış ve satış fiyat miktarının düşük olmasıdır.

Çeyrek Altının içerisinde 1,6065 gram has altın bulunmaktadır. Yatırım için en uygun altın türü olan Çeyrek Altın işçilik ücreti katılarak da satışa sunulmaktadır. Düğün, nişan gibi özel günlerde genellikle Çeyrek Altın takılır. Aksesuar ve hediyelik eşya olarak da kullanılan Çeyrek Altının bilezik hali de vardır. Özellikle kadınlar tarafından hem aksesuar hem de yatırım amaçlı tercih edilir.

Küresel çapta finansal bir emtia olan altının fiyatları dünya genelinde belirlenir. Yüksek nüfusa sahip ülkelerin aldığı ekonomik kararlar ve piyasaya olan etkileri altın grafiğinin oynamasında diğer bir etkendir. Bu yüzden Çeyrek Altın son dakika olayları, dünya genelinde yaşanan gelişmeler, altın borsasında yaşanan beklentiler nedeniyle anlık, günlük, haftalık, aylık ve yıllara göre değişiklik gösterir. Yatırım aracı olarak görülen altın fiyatları bu yüzden sıkça merak edilen konuların başında yer alır. “Çeyrek Altın ne kadar, canlı altın fiyatları, Çeyrek Altın kaç TL?” gibi sorular sıkça sorulur.

Çeyrek Altınlarda eski ve yeni tarih durumu vardır. Üzerinde güncel yıl yazıyorsa yeni tarihli, eğer geçmiş yıllara ait tarih varsa eski tarihli Çeyrek Altındır. Ancak yeni ve eski tarihli altınların bozdururken aralarında fiyat farkı yoktur. Birbirlerinden ayrılan yönleri sadece tarihtir.

Çeyrek Altının, düğün ve özel günlerde, yatırım aracı olarak tercih edilmesinin birden çok nedeni vardır. Piyasada en kolay bulunan altın çeşidi olmasının yanı sıra Çeyrek Altının bozdurulduğunda fazla fiyat farkı olmamasıdır. Bir diğer etmen ise uygun fiyatlı takı altını olmasıdır. Kapalıçarşı’da Çeyrek Altın alış satış fiyatları ile diğer kuyumcularda Çeyrek Altın alış satış rakamları arasında fark olabiliyor. “Çeyrek Altında son durum, bugünkü Çeyrek Altın fiyatı kaç lira, Çeyrek Altın kaç para” diyorsanız uzmanpara.milliyet.com.tr serbest piyasada altın fiyatları sayfasından bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.