Gram Altın Fiyatı

Gram Altın (GLD)

1,60%
Son Güncelleme: 23:42
1000 TL Ne Oldu?
1.031,36
Borsa
997,80
Dolar
997,80
Euro
1.015,08
Altın

Gram Altın Hakkında

Altın türleri arasından en çok tercih edilen Gram Altın 24 ayar ve 22 ayar altın olmak üzere iki çeşit altın saflığında üretilmektedir. İstanbul Altın Rafinerisi tarafından üretilen Gram Altın sertifikalı külçe altındır. 0.5, 1, 2.5 ,5 ,10, 20, 50, 100 gram şeklinde piyasaya sürülmektedir. Altın fiyatları günlük, haftalık, aylık, yıllık olarak sürekli değişiklik gösterir. Yatırım aracı olarak görülen altının gramı Türkiye'deki uzmanparadaşlar arasında en çok araştırılan konuların en başında gelir. Bu yüzden “Gram Altın ne kadar, kaç TL oldu? soruları merak edilen konuların başında yer alıyor.

Altının gram fiyatında son dakika olayları ve gelişmeler etki eden faktörler arasında yer alır. Küresel çapta yaşanan bazı olaylar altın kurunda değişikliğe neden olurken, yüksek nüfusa sahip ülkelerin aldığı ekonomik kararlar ve piyasaya etkileri Gram Altının fiyatına doğrudan etki etmektedir.

Petrol, döviz fiyatları ve altının ons fiyatında yaşanan iniş çıkışlar da Gram Altının fiyatlarına doğrudan etki eden unsurlar arasında yer alır. En çok tercih edilen yatırım aracı altının fiyat grafiği bu yüzden değişiklik göstermektedir. Gram Altın diğer altınlara göre alış ve satış fiyatında ayrılıyor. Diğer altınlara göre Gram Altın alış ve satış arasındaki fiyat farkı çok az. Ayrıca bankaların Gram Altın fiyatları, Kapalıçarşı'daki Gram Altın alış satış rakamları ile diğer kuyumcu dükkanlarındaki Gram Altın alış satış fiyatlarında değişiklik olabilir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık özel veya kamu bankalarında altın hesabı açılarak birikim yapmak mümkün olabiliyor. Her bankanın altın hesabında kendine ait şartları var. Yatırım yapmak isteyenler dilerse mobil bankacılık, internet bankacılığı veya altın hesabı açmak istediği bankanın şubesine giderek hesap açtırabiliyor. Açılan hesap üzerinden şubeye gitmeden alış ve satış işlemi veya toplam birikimini görme imkanı sağlanıyor. Ancak bankaların altın alış ve satış fiyatları farklılık gösteriyor.

Altın piyasası modern teknoloji sayesinde canlı olarak ulusal veya uluslararası çapta takip edilebiliyor. Eğer sizde “Gram Altın kaç para, bugünkü Gram Altın fiyatı kaç lira oldu?” diyorsanız uzmanpara.milliyet.com.tr serbest piyasada altın fiyatları sayfasından bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.