Cumhuriyet Altını Fiyatı

Cumhuriyet Altını (CUM)

0,99%
Son Güncelleme: 17:02
1000 TL Ne Oldu?
1.031,36
Borsa
997,80
Dolar
997,80
Euro
1.015,08
Altın

Cumhuriyet Altını Hakkında

Cumhuriyet Altını kuvvetli bir yatırım aracıdır. Meclis kararı ile standartları belirlenmiş Türkiye'yi temsil eden Cumhuriyet Altını sadece T.C. Darphane ve Damga Matbaasında basılan altın çeşitlerinden bir tanesidir. Cumhuriyet Altını 22 ayardır ve sikke ve ziynet olarak iki grupta toplanırken, ikibuçukluk, beşlik, birlik, yarımlık ve çeyreklik olmak üzere beşer çeşitten oluşur ve 10 farklı çap ve ağırlık üretilmektedir.

Gramı, çeşidi ve grubuna göre farklılık gösteren Cumhuriyet Altını para yerine geçebilmektedir. Halk arasında Ata Lirası olarak da bilinen Cumhuriyet Altını çeşidi gerçekte birlik sikkedir ve 1 Cumhuriyet Altının ağırlığı 7,216 gramdır. Cumhuriyet Altınının ön yüzünde Atatürk portresi ve Ankara ibaresi bulunur. Diğer yüzünde ise Türkiye Cumhuriyeti ibaresi altında Cumhuriyet kuruluş tarihi ve basım tarihi bulunmaktadır. Cumhuriyet Altının kenarı eğik tırtıllıdır. Kulplu olan veya kulplu iken kulpu daha sonra çıkarılan altınlar, kulpsuz altına göre daha sarıya bakan renkte olur.

Kapalıçarşı’da Cumhuriyet Altını rakamları ile diğer kuyumculardaki altın fiyatları arasında fark olabilir. Çünkü altın fiyatları işçiliğine göre farklılık göstermektedir. “Cumhuriyet Altını ne kadar, bugünkü Cumhuriyet Altını kaç TL, kaç para oldu?” gibi sorular merak edilen konular arasında yer alır. Takılarda kullanılan süslü taşlar ve boncuklar altının ayarını düşürmez. Fakat ağırlığının artmasına sebep olur. Cumhuriyet Altınını hem yatırım amacı hem de aksesuar amaçlı kolye olarak kullananlar da var. Bu durum Cumhuriyet Altının fiyatın değişikliğe neden olan etmenler arasında yer alır.

Cumhuriyet Altınının fiyatları da diğer Gram, Çeyrek, Tam Altın gibi piyasaya göre değişkenlik göstermektedir. Son dakika olayları, dünya üzerindeki gelişmeler, petrol, döviz fiyatları ve altın piyasasındaki tüm beklentiler Cumhuriyet Altının fiyatına doğrudan etki eder. Bu yüzden Cumhuriyet Altınının fiyatları anlık, günlük, haftalık, aylık ve yıllara göre değişmektedir. Altın piyasasının ulusal ve küresel çapta takip edebilmek mümkün. “Anlık Cumhuriyet Altını grafiği, altın borsası, altın kaç gram oldu?” diyorsanız uzmanpara.milliyet.com.tr serbest piyasada altın fiyatları sayfasından bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.