Yarım Altın Fiyatı

Yarım Altın (GLD)

1,40%
Son Güncelleme: 23:42
1000 TL Ne Oldu?
1.031,36
Borsa
997,80
Dolar
997,80
Euro
1.015,08
Altın

Yarım Altın Hakkında

Yatırım aracı olarak tercih edilen Yarım Altın, Çeyrek Altının iki katıdır. Bir diğer deyişle yarımlık olan Yarım Altın, 22 ayar ve 3.50 gramdır. Kulp ağırlığı 3.56 gram olan Yarım Altının çapı 22 mm’dir. Has altın olarak karşılığı 3.21 gramdır. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan Yarım Altın, Cumhuriyet Altınının yarısıdır.

Piyasada en çok kullanılan altın türü olarak dikkat çeken Yarım Altın yatırım için oldukça fazla kullanılmaktadır. Düşük bütçe ile yatırım yapma imkanı sağlar. Bu nedenle Yarım Altının fiyatı nedeniyle alımı kolaydır. Yatırım amacıyla kullanımı uygun altın çeşidi olarak piyasada oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu yüzden “Yarım Altın ne kadar, bugünkü Yarım Altın fiyatı kaç para, Yarım Altın kaç TL?” gibi başlıklar merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Yarım altını kuyumcular, sarraflar, döviz büroları, bankalar gibi çeşitli kuruluşlarda nakde çevrilebilir. İşçiliği az olması nedeniyle kolay satılır. Zorluk çekmeden kolayca nakde dönüşen altın çeşididir. Ayrıca yarım altın yatırımın yanı sıra kolye ve bilek olarak da kullanılmaktadır. Düğün ve özel günlerde sıklıkla tercih edilen Yarım Altının yüzünde, Atatürk portresi bulunmaktadır. Bu portrenin altında da yarım altının basıldığı tarih vardır.

Yarım Altının alış ve satış fiyatı da diğer altınlar gibi anlık, günlük, haftalık ve yıllara göre farklılık göstermektedir. Altın fiyatlarındaki değişkenliği döviz fiyatları, küresel jeopolitik riskler, küresel enflasyon, nakit akışı, küresel reel faiz oranları altın piyasasındaki beklenti gibi faktörlerde belirler. Bu yüzden altında son durum her an değişkenlik gösterebilir. “Yarım Altında son durum, Yarım Altın kaç TL?” diyorsanız uzmanpara.milliyet.com.tr serbest piyasada altın fiyatları sayfasından bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.