Çoklu Döviz Türleri İçin Tutar Hesaplama

Serbest Piyasa Döviz Fiyatları

Döviz Hesaplama Hakkında

Döviz, yabancı para birimlerine denir. ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsviçre Frangı, Suudi Riyali, 100 Japon Yeni, Avustralya Doları, Norveç Kronu, Danimarka Kronu, İsveç Kronu Türkiye’de en çok işlem gören döviz kurlarıdır.

Döviz hesaplaması için döviz kurlarına bakmak gerekir. TL/Dolar hesaplaması için dolar kuruna bakılır.

Örnek verilecek olursa, Dolar/TL kuru 9,64 ise bu durum 1 doların 9,64 TL ettiğini gösterir. Dolara endeksli alım satımlarda eğer çevrilecek para TL ise bu endeks baz alınır ve sahip olunan para 9,64’e bölünür. Çevrilecek TL miktarı 5.000 TL ve dolar kuru 3 TL ise 5.000/3 formülüne başvurulur.

TL’yi Euroya çevirme formülü için de aynı işlemler uygulanır. Euro/TL kuru 5 ise eldeki para 5’e bölünür. Ancak bu hesaplamalar yalnızca TL’den yapılan çevirmeler içindir.

Doları TL’ye çevirme hesaplamalarında dolar kuru eldeki dolar miktarı ile çarpılır. Bir dolar 5 TL ise eldeki dolar miktarı 5 ile çarpılır. Bu durum diğer döviz kurları için de geçerlidir.

Ancak büyük miktar hesaplamalarında işlemlere dikkat edilmelidir. Çünkü döviz kuru virgüllü rakamlardan oluşur. Büyük miktar hesaplamaları karışıklıklara veya yanlış sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden döviz çevirici araçları hesaplama işlemlerinde büyük kolaylık sağlar ve en doğru sonuçları verir. Kolay yoldan ve en doğru sonuca ulaşmak için uzmanpara.milliyet.com.tr üzerinden döviz çevirici ile hesaplama yapabilirsiniz.

Döviz hesaplama aracında ‘Dövizden TL’ye’ hesaplama yapmak istiyorsanız Hesaplama Yönü karşılığında yer alan ilgili kutucuğu işaretlediğinizden emin olun. Döviz türünü seçin ve miktarı yazın. Ardından hesaplama butonuna basın. Bu işlemden sonra hesaplama aracı size Döviz Satış Fiyatı ve Döviz Alış Fiyatını verecektir.

‘TL’den Dövize’ hesaplama yapmak istiyorsanız ilgili kutucuğu işaretlediğinizden emin olun. Döviz türünü seçerek tutarı giriniz. Hesapla butonuna bastıktan sonra ödeyerek alabileceğiniz döviz miktarı ve dilediğiniz tutarı alabilmek için vermeniz gereken döviz miktarını size verecektir.