ABD`ye hazır giyim ihracatında hedef 1,5 milyar dolar

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, ABD`ye 2018`de 600 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek,

15.04.2019 Cuma 15:07

Güncelleme : 16.04.2019 Cuma 12:20

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nden (İHKİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye ekonomisi için stratejik  öneme sahip hazır giyim endüstrisi, yıllık yaklaşık 100 milyar dolarla dünyanın  en büyük hazır giyim ithalatçısı konumundaki ABD pazarını yakın markaja aldı.

Örme Kümesi Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin  Desteklenmesi Projesi (UR-GE) kapsamında ABD’ye ticaret heyeti düzenleyen İHKİB,  Türk hazır giyim ihracatçılarını New York’ta ABD’nin önde gelen alıcılarıyla bir  araya getirdi.  2 gün süren ticaret heyeti görüşmelerinde Türk firmaları büyük  ilgi gördü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe,  ABD'de hazır giyim ihracatını birkaç yıl içinde 1,5 milyar dolara çıkarmayı  hedeflediklerini belirterek, "Önce çorap, şimdi de örme giyim ihracatçılarımız  ABD’nin önde gelen alım gruplarıyla New York’taki Türkiye Ticaret Merkezi’nde  buluşturduk. Önümüzdeki kısa dönemde de iç giyim ihracatçılarımızı Amerikalı  alıcılarla bir araya getireceğiz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, hazır giyimde küresel bir oyun kurucusu olduğu halde ABD  pazarında arzu edilen payı alamadığını aktaran Gültepe, şunları kaydetti:

"Yıllık yaklaşık 100 milyar dolar hazır giyim ithalatı yapan ABD’ye  2018’de 600 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Küresel arenadaki yerimize  bakıldığında bu miktarı asla yeterli görmüyoruz ve en az 1,5 milyar doların  üstüne çıkarmamız gerektiğini biliyoruz.  Aynı zamanda hedef pazarlarımız  arasında yer alan ABD’de Türk modasının kapasitesini, tasarım gücünü ve  potansiyelini tanıtabilmek için her fırsatı değerlendiriyoruz. Kısa bir süre önce  çorap sanayicilerimiz New York’ta çok verimli görüşmeler yaptılar. Bu kez örme  giyim firmamızla ABD’ye ticaret heyeti düzenledik."

"BU BÜYÜK PAZARI SÜREKLİ YAKIN MARKAJDA TUTUYORUZ"

İHKİB Başkanı Gültepe, Türkiye’nin 17,6 milyar dolarlık hazır giyim  ihracatında örme giyimin payının yüzde 50’nin üstünde olduğunu vurgulayarak,  "ABD’ye 600 milyon dolarlık ihracatımızın 245 milyon dolarlık bölümünü de örme  giyim oluşturuyor. Yani bu alanda marka ülkeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Gültepe, Türkiye'nin gücünü birinci ağızdan anlatmak için ülkenin önde  gelen örme giyim firmalarının temsilcileri ile ABD’nin önde gelen alım gruplarını  New York’taki Türkiye Ticaret Merkezi’nde bir araya getirdiklerini belirterek,  "Önümüzdeki kısa dönemde de iç giyim ihracatçılarımızı Amerikalı alıcılarla  buluşturacağız. İhracat hedefimizi yakalamak için düzenlediğimiz ticaret  heyetleri ile bu büyük pazarı sürekli yakın markajda tutuyoruz." ifadelerini  kullandı.
 

"
En Çok Okunan Haberler

Rus rublesi düşüşe geçti

Bakan Pekcan OECD toplantısında konuştu

Altının onsu 1.880 dolar seviyelerinde

ABD ekonomisinin geleceğini başkanlık seçimleri belirleyecek

Enflasyon Beklenti Anketi sonuçlandı

Japonya büyüme ve enflasyon beklentilerini düşürdü

Doğal gaz ithalatı ağustosta arttı

ABD`nin ham petrol stokları arttı

AB`den asgari ücret yönetmeliği teklifi

Suudi Arabistan`ın bütçesi 49,2 milyar dolar açık verdi

Japonya`da demir yolu şirketleri gelir kayıplarını açıkladı

Merkez Bankası PPK Toplantı Özeti yayınlandı

Ekonomiye güven 6 aydır yükseliyor

Alman devi Aston Martin`in yüzde 20 hissesini alacak

TCMB Başkanı enflasyon tahminini açıkladı

Avrupa borsaları İspanya hariç güne yükselişle başladı

Petrol ne kadar oldu?