Akkuyu`nun ilk ünitesinde kilit aşama tamamlandı

Türkiye`nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali`nin (NGS) ilk ünitesi için üretilen reaktör basınç kazanının hidrolik testinden başarıyla geçtiği ve böylece santralin ilk ünitesi için kilit bir aşamanın tamamlandığı bildirildi.

15.07.2020 Cuma 11:35

Güncelleme : 16.07.2020 Cuma 09:53

Rosatom'un Mühendislik Bölümü Atomenergomash'ten yapılan açıklamada,  reaktör basınç kazanının hidrolik testi için gereken hazırlıkların zorlu  karantina koşullarında yapıldığı belirtildi.

Hidrolik testlerin özel bir teknoloji uygulanarak gerçekleştirildiğine  işaret edilen açıklamada, "Basınç kazanının son üretim aşamasını yürütmek için  özel bir yer altı test tezgahı kullanıldı. Bu tezgahın içine bir destek halkası,  onun üzerine de kaldırma kapasitesi 600 ton olan bir vinç yardımıyla reaktör  basınç kazanı yerleştirildi. Kazan, daha sonra bir proses kapağıyla kapatıldı.   Hidrolik testler, özel bir teknoloji uygulanarak yapıldı. Bu teknolojiye uygun  olarak testler sırasında reaktör basınç kazanı içine, işletim basıncının 1,4 katı  büyüklüğünde maksimum basınç uygulandı." ifadeleri kullanıldı.

Kazanın hidrolik testinin, AEM-Teknoloji Atommash AŞ Volgodonsk  Şubesi'nde gerçekleştirildiği belirtilerek, "Türkiye'nin ilk nükleer enerji  santrali Akkuyu NGS'nin ilk ünitesi için üretilen reaktör basınç kazanı, hidrolik  testinden başarıyla geçti ve ilk ünite için kilit aşama tamamlandı."  değerlendirmesine yer verildi.

60 YIL ÇALIŞMAYA HAZIR

AEM-Teknoloji AŞ Volgodonsk Şubesi Müdürü Rovshan Abbasov, içinde  bulunulan koşullara rağmen tüm işlemlerin hatasız ve yüksek kalitede  yürütüldüğünü bildirdi.

Abbasov, "Uzmanlar, yapılması gereken tüm işlemleri eksiksiz ve doğru  bir şekilde yerine getirdi. Hidrolik testlerle hem reaktör basınç kazanının baz  metalinin ve kaynaklanmış ek yerlerinin sağlamlığı hem de bu parçaların  belirlenen hizmet ömrü olan 60 yıllık süre zarfında nükleer santralde çalışmaya  hazır olduğu onaylanmış oldu."

Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu NGS'de 4 adet Rus tasarımı 3   nesil VVER reaktörü bulunacak. Her bir reaktör 1200 megavat kapasiteye sahip  olacak. İlk ünitenin 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.
"
En Çok Okunan Haberler

ABD`de dış ticaret açığı azaldı

Reel efektif döviz kuru endeksi geriledi

`Çin`de GSYH yüzde 2 büyüyecek`

Finansal kesim dışı firmaların net döviz açığı azaldı

ABD`de özel sektör istihdamı beklentinin altında

Altın rekor üstüne rekor kırıyor: Toptancılarda çeyrek altın bulamıyoruz

Otomotiv pazarı büyüdü

AB`de perakende satışlar arttı

Endonezya`da son 21 yılın en düşük büyümesi

Türk Eximbank`tan yeni uluslararası iş birliği anlaşması

Emtia yatırımcısı ilk yarıda gümüşle kazandı

Otomotiv ihracatını AB ülkeleri sırtladı

Savunma ve havacılık şirketleri iyi performans sergilemedi

Hazir giyim ihracatı 1,8 milyar doları aştı

ABD`nin ham petrol üretiminde 40 yılın en büyük aylık düşüşü

Borsa günü yükselişle tamamladı

New York borsası yükselişle açıldı