Almanya`dan `kriz yok` açıklaması

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, Almanya ekonomisinde bir kriz olmadığını, sadece ekonominin zayıf bir büyüme ile karşı karşıya olduğunu kaydetti.

14.11.2019 Cuma 18:17

Güncelleme : 15.11.2019 Cuma 10:59

Başkent Berlin'de düzenlenen bir etkinliğe katılan Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, Alman ekonomisinin bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 büyüme kaydederek resesyona girmekten kurtulmasının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Scholz, “ekonomide kriz yok sadece zayıf büyüme var” ifadesini  kullanarak, “Gelecek sene daha fazla büyüme göreceğiz.” yorumunu yaptı.

Ülkesinin olası bir krizle mücadele gücü olduğuna işaret eden Scholz, maliye politikasının halihazırda çok genişleyici olduğu ve ek harcamalar yaparak ekonomiyi desteklemeye ihtiyaç olmadığını dile getirdi.

Almanya ekonomisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 büyüme kaydederek resesyona girmekten kurtulmuştu.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) verilerine göre, Almanya'da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 büyüme kaydetti.

Brexit belirsizliği, ABD-Çin ticaret ilişkileri, otomobil sektöründeki yavaşlama ve yumuşak küresel talep ihracata dayalı Alman ekonomisini etkilemeye devam ederken, 17 Ekim'de Alman hükümeti, bu yıl için daha önce yüzde 0,5 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisini korudu, gelecek yıla ait büyüme beklentisini ise yüzde 1,5’ten 1’e indirdi.

Ülkede ekonomi geçen yıl yüzde 1,4 büyürken, Alman hükümeti ve Avrupa Birliği Komisyonu, bu yıl büyümenin yüzde 0,5’te kalmasını bekliyor.

Almanya'da ekonomi, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,5 büyürken, ikinci çeyrekte yüzde 0,2 daraldı.
"
En Çok Okunan Haberler

Dev şirketin tarihinde bir ilk!

Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında sanal ticaret köprüsü kurulacak

İki ülkeden euroya geçiş adımı

ABD`nin petrol sondaj kulesi sayısı 17 haftadır azalıyor

Bu hafta altın ve döviz kazandırdı

Hindistan, Asya`nın en büyük güneş enerjisi santralinin açılışını yaptı

ABD`de üretici fiyatları düştü

Uber`e 25 milyon liralık para cezası

Banka dışı finans kesiminin aktifleri 121 milyar lira

Ekonomistler işsizlik rakamlarını değerlendirdi

Bakan Pekcan`dan hibe açıklaması

AB Konseyi`nden kurtarma fonu teklifi

Fas salgının ekonomideki etkisini hafifletmeye çalışıyor

Bakan Albayrak`tan düşük kamu borç stoku paylaşımı

Ekonomideki tedbirler işsizliğe kalkan oldu

YÖRSAN’ın iflas talebi kabul edildi

AB`nin nüfusu 447,7 milyon oldu