Fed Başkanı Powell, Jackson Hole`de konuştu

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Fed’in küresel ticaret müzakerelerini etkileme yeteneğinin çok az olduğunu belirterek, küresel ticaretteki belirsizlikleri bankanın para politikasının çerçevesine oturtmanın kendileri için "yeni bir zorluk" olacağını söyledi.

23.08.2019 Cuma 18:03

Güncelleme : 26.08.2019 Cuma 15:25

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in Wyoming eyaletinin Jackson Hole kasabasında düzenlenen "Para Politikasında Zorluklar Sempozyumu"nda ABD ekonomisi ve para politikasına ilişkin bir konuşma yaptı.

Powell konuşmasında gelecek dönemde faiz indirimi konusunda nasıl bir  yol izleneceğine dair net bir sinyal vermezken, hazirandan beri kullandığı  “Genişlemeyi sürdürmeye uygun bir şekilde davranacağız.” ifadesini kullandı.

ABD’nin ticaret politikasını Fed’in belirlemediğini, bu politikanın belirleyicisinin hükümet ve kongre olduğunu hatırlatan Powell, “Önemli risklerle karşı karşıya olan ekonomiyi yürütmek için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Powell, “Para politikası, tüketici harcamalarını, yatırımları ve kamu güvenini desteklemek için çalışan güçlü bir araç olsa da uluslararası ticaret için yerleşik bir kural sağlayamaz.” değerlendirmesini yaptı.

Fed’in gelen verilere bakarak ticaret politikasının ekonomik görünümü  nasıl etkilediğini incelediğini dile getiren Powell, ABD ekonomisinin olumlu bir konumda olduğunu istihdamın “sağlam” ve yükselen ücretlerin “tüketimi”  desteklediğini ve büyümenin "ılımlı" kaldığını vurguladı.

Fed’in riskleri değerlendirerek uygun politikayı belirlediğinin altını  çizen Powell, yüzde 2'ye yakın enflasyon oranı hedefiyle ABD ekonomisinin büyümesini sürdürmesine uygun bir şekilde davranacaklarını sözlerine ekledi.
"
En Çok Okunan Haberler

İnternette çeyrek altın fiyatında büyük rekor! 560 TL`ye dayandı

Bakan Pekcan açıkladı! 1 milyonu aştı...

Spor hisselerinde 3 milyar TL`lik dalgalanma

İhracatta ana gündem `koronavirüs` oldu

Koronavirüs altını rekora taşıdı

Fitch, Türkiye`nin kredi notunu teyit etti

AB liderleri bütçe konusunda anlaşamadı

Türkiye turizm gelirlerinde Avrupa`da 6. sırada

Afrika Kalkınma Bankası Fas`a 204 milyon dolar kredi verdi

ABD`nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

30 yıllık ABD devlet tahvili getirisinde rekor düşüş

TCMB Başkanı Uysal, 25 Şubat`ta Bursa`da

Finansal Hizmetler Güven Endeksi azaldı

`G20`nin en önemli gündemi koronavirüs olacak`

Euro Bölgesi`nde yıllık enflasyon yükseldi

Almanya`da imalat PMI 13 ayın en yükseğinde

Küresel ticarette koronavirüs tedirginliği