Rusya-Çin ilişkileri güçleniyor

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Rusya ve Çin’de gelişen sanayinin ve iki ülke arasındaki iş birliğinin Batılı ülkeleri rahatsız ettiğini belirterek, “Batının baskısı ve yaptırımları bizi tekrar iş birliğimizi derinleştirmeye itiyor.” dedi.

21.09.2018 Cuma 10:00

Güncelleme : 24.09.2018 Cuma 09:49

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Çin'in Kunming şehrinde Rusya ve Çin arasında sanayi alanında yapılan alt komite görüşmelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Rusya ve Çin’in zorlu jeopolitik ve ekonomik koşullar içerisinde olduğuna işaret eden Manturov, “Her şeyden önce, bu, metalürji ve özellikle alüminyumda büyük miktarlarda rekabetçi ürünler üretmemizden kaynaklanıyor.” diye konuştu.

Rusya ve Çin sanayilerinin gelişmesi nedeniyle Batılı ülkelerin rahatsızlık duyduğunu savunan Manturov, “Sanayilerimiz güçlendiği oranda ABD başta olmak üzere Batılı meslektaşlarımızda hoşnutsuzluk yaratıyor.” dedi.

Söz konusu hoşnutsuzluğun bir motivasyon kaynağı olduğunu vurgulayan Manturov, “Özellikle metalürji, alüminyum, elektronik sanayi, tıbbi ürünler, otomotiv ve diğer sanayi dallarında iş birliğimizi arttırmak istiyoruz. ABD ve Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar, baskı ve belirli alanlardaki yasaklar, bizi tekrar iş birliğimizi derinleştirmeye ve çözümler bulmaya itiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Başkan Donald Trump'ın dün imzaladığı başkanlık kararnamesi uyarınca Rusya'ya yeni yaptırımlar getirmişti.

Beyaz Saray’dan hafta başında yapılan açıklamada ise Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne daha 24 Eylül'den itibaren yüzde 10 gümrük vergisi uygulanacağı bildirilmişti.


"
En Çok Okunan Haberler

İki ülkeden ulusal hava yollarına devlet yardımı

Konut kredisinde rekor 6 ayda kırıldı

Haziran ihracatı küresel toparlanmaya işaret

Esnafa sağlanan kredi desteği 17 milyar lirayı aştı

Bankalar KOBİ`lere kredi musluklarını açtı

Türkiye yolları elektriklenmeye devam ediyor

Türkiye`de OSB`siz şehir kalmadı

Elektrik yatırımlarına temiz kaynaklar damga vurdu

Günde ortalama 7 saat internette geçiyor

Güneydoğu`nun ihracatı artışa geçti

Bu hafta en çok altın kazandırdı

Türkiye ile Venezuela Arasındaki Ticaretin Geliştirilmesi Anlaşması onaylandı

Kooperatifçilik otobüsü yoluna devam ediyor

TCMB Banka Kredileri Eğilim Anketi yayımlandı

AB`den temiz teknolojiye yatırım

İspanyol hükümetinden ekonomiyi canlandırma paketi

Jeff Bezos`un serveti rekor kırdı!