AB, vergi kara listesinden 3 ülke çıkarttı

Avrupa Birliği, vergi alanında iş birliği yapmayan ülkeleri içeren kara listesinden Aruba, Barbados ve Bermuda`yı çıkartma kararı aldı.

AB, vergi kara listesinden 3 ülke çıkarttı
17.05.2019 Cuma 13:37

Güncelleme : 20.05.2019 Pazartesi 09:26

AB Konseyi, vergi konusunda iş birliği yapmayan ülkeler listesinden  Aruba, Barbados ve Bermuda'nın çıkartılması kararı alındığını açıkladı.

Açıklamada, mevcut durumda AB'nin vergi konusunda iş birliği yapmayan  ülkeler listesinde Amerikan Samoası, Guam, Samoa, Trinidad ve Tobago, ABD Virjin  Adaları, Birleşik Arap Emirlikleri, Marshall Adaları, Belize, Fiji, Umman,  Vanuatu ve Dominika’nın yer aldığı kaydedildi.

LİSTE HAKKINDA

Çok sayıda şirket ve bireyin off-shore hesaplar kullanarak vergiden  kaçtıklarının ortaya çıkması üzerine, 2017 yılında AB vergi cennetleri listesi  belirleme sürecini başlatmıştı.

Vergi kaçırmayla mücadele etmeyi amaçlayan listenin hazırlık  aşamasında, çeşitli ülkelerin vergi sistemleri incelemeye alınmıştı.

Bir ülkedeki vergi uygulamaları bir başka ülkeden vergi kaçırılmasına  imkan sağladığı takdirde AB'nin kara listesine alınıyor. Söz konusu durumu  düzeltmeye yönelik reformlar taahhüt eden ülkeler kara listeden çıkarılıyor.

Kara listedeki ülkelerin AB ile finansal işlemleri daha sıkı biçimde  denetleniyor.

Kara listede yer alan ülkelere karşı somut yaptırımlar konusunda ise  henüz üye ülkeler arasında net bir uzlaşı bulunmuyor.

En Çok Okunan Haberler