AB ülkeleri, Suudi Arabistan`ı içeren `kara listeyi` reddetti

Avrupa Birliği üyesi ülkeler, AB Komisyonu tarafından hazırlanan Suudi Arabistan`ın da aralarında yer aldığı 23 ülkeyi kapsayan terörün finansmanı ve kara para aklama ile mücadelede başarısız ülkeler listesinin reddedilmesine karar verdi.

AB ülkeleri, Suudi Arabistan`ı içeren `kara listeyi` reddetti
07.03.2019 Perşembe 14:10

Güncelleme : 08.03.2019 Cuma 09:45

AB Konseyi, AB komisyonu tarafından hazırlanan kara para ve terörizmin  finansmanı ile mücadelede yetersiz kalan 23 ülkeyi kapsayan taslak listenin oy  birliğiyle reddedildiğini açıkladı.

Açıklamada, söz konusu ülkeler listesinin "şeffaf ve uygun biçimde  hazırlamadığı" gerekçesiyle ret kararı alındığı kaydedildi.

AB Komisyonu, 13 Şubat'ta kara para ve terörizmin finansmanı ile  mücadelede yetersiz kalan 23 ülkeyi kapsayan liste taslağını açıklamıştı.

Listede, Afganistan, Amerikan Samoası, Bahamalar, Botsvana, Kuzey  Kore, Etiyopya, Gana, Guam, İran, Irak, Libya, Nijerya, Pakistan, Panama, Porto  Riko, Samoa, Suudi Arabistan, Sri Lanka, Suriye, Trinidad ve Tobago, Tunus, ABD  Virgin Adaları ile Yemen yer almıştı.

Listedeki ülkelerin finans kurumları ve müşterilerinin işlemlerine  yönelik AB ülkelerindeki banka ve diğer finans kurumları kontrol ve denetimleri  artıracaktı.

Bundan sonraki süreçte, AB Komisyonunun üye ülkelerin kaygılarını göz  önünde bulundurarak yeni bir taslak liste hazırlaması bekleniyor.

En Çok Okunan Haberler