ABD`de perakende satışlar ve sanayi üretimi düştü

ABD`de sanayi üretimi, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle, martta aylık yüzde 5,4 azalarak Ocak 1946`dan bu yana en yüksek düşüşünü kaydetti. Perakende satışlar da yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle, martta aylık yüzde 8,7 azalarak rekor seviyede düştü.

ABD`de perakende satışlar ve sanayi üretimi düştü
15.04.2020 Çarşamba 17:02

Güncelleme : 16.04.2020 Perşembe 09:08

ABD Merkez Bankası (Fed), mart ayına ilişkin sanayi üretimi ve kapasite kullanım verilerini açıkladı. Buna göre, ülkede sanayi üretimi, martta bir önceki aya kıyasla yüzde 5,4 azaldı.

Ocak 1946'dan bu yana en yüksek düşüşünü gösteren veriye yönelik piyasa beklentisi, yüzde 4 azalması yönündeydi.

Bu dönemde beklenenden fazla düşüş gösteren sanayi üretiminde, yeni  tip corona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle birçok üretim tesisinin  faaliyetlerini geçici olarak durdurması etkili oldu.

İmalat sanayi üretimi martta aylık yüzde 6,3 azalarak beklentinin çok  üzerinde bir düşüş kaydetti. Söz konusu veriye ilişkin piyasa beklentisi, imalat  sanayi üretiminin martta yüzde 3,2 azalması yönündeydi.

Kapasite kullanım oranı ise martta 4,3 puan azalışla yüzde 72,7'ye  geriledi. Kapasite kullanım oranının mart ayında yüzde 73,8 olması bekleniyordu.

PERAKENDE SATIŞLAR KOVİD-19 ETKİSİYLE MARTTA REKOR SEVİYEDE DÜŞTÜ

ABD’de perakende satışlar, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle, martta aylık yüzde 8,7 azalarak rekor seviyede düşüş kaydetti. Bu dönemde Kovid-19 salgınının etkisiyle rekor seviyede düşüş gösteren veri, piyasa beklentisinin de üzerinde gerçekleşti.

Tüketici harcamalarını destekleyen perakende satışlara yönelik piyasa beklentisi, yüzde 8 azalması yönündeydi. Perakende satışlar, martta yıllık bazda  da yüzde 6,2 azaldı.

Şubat ayına ait perakende satışlardaki aylık artış ise yüzde 0,5’ten yüzde 0,4'ya revize edildi.

Perakende satışlarda mart ayında görülen düşüşte, giyim, mobilya ve motorlu taşıt sektörlerineki bu dönemdeki satışların azalması etkili oldu.

Giyim sektöründeki satışlar martta aylık yüzde 50,5, mobilya sektörüneki satışlar yüzde 26,8 ve motorlu taşıt sektöründeki satışlar 25,6 düşüş kaydetti.

En Çok Okunan Haberler