AB`den trilyon euroluk kurtarma fonu hazırlığı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, yeni tip corona virüsün (Kovid-19) ekonomik sonuçlarıyla mücadele için 1 trilyon euronun üzerinde bir kurtarma fonu kurulmasını teklif edecek.

AB`den trilyon euroluk kurtarma fonu hazırlığı
20.05.2020 Çarşamba 08:58

Güncelleme : 20.05.2020 Çarşamba 13:14

AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, AB üyesi  ülkelerin ekonomi ve maliye bakanlarının video konferans yöntemiyle  gerçekleştirdiği toplantı bitiminde açıklamalarda bulundu.

Almanya ve Fransa'nın salgının ekonomik sonuçlarına yönelik toplam 500  milyar euroluk kurtarma fonu kurulması teklifi hakkında Dombrovskis, "Almanya ve  Fransa'nın teklifini ve diğer ülkelerin katkılarını olumlu karşılıyoruz. Bu  planın merkezinde AB'nin 2021-2027 yıllarına yönelik bütçesinin belirlendiği Çok  Yıllı Mali Çerçeve bulunuyor." diye konuştu.

Dombrovskis, AB Komisyonunun üzerinde çalıştığı kurtarma programının  detaylarını 27 Mayıs'ta açıklayacağını belirterek, "Hedefimiz, yüzlerce milyar euroluk değil trilyon euroyu aşan finansman kapasitesine sahip bir kurtarma  programına ulaşmak." ifadesini kullandı.

Kurtarma programında, çeşitli yatırımlar ve yapısal reformların yer  alacağını anlatan Dombrovskis, programın üye ülkelere yönelik hibe ve kredileri  içereceğini söyledi.
En Çok Okunan Haberler